Przemek Rostek
Okrążek
Nasłonecznione ściany Okrążka o wystawie południowo-wschodniej oferują obecnie 36 linii oraz kilkanaście wariantów i kombinacji.
Zadzierna
Zlepieńcowa Zadzierna góruje nad pozostałymi wychodniami skalnymi na grzbiecie wzniesienia o tej samej nazwie.
Pustelnia
Zbudowana z ryolitu (odmiana porfiru) ściana Pustelni osiąga 30 metrów wysokości i znajduje się w prawej części byłego kamieniołomu położonego na zachodnim stoku góry Pustelnia.
Wolski Murek
Wolski Murek to mierząca około 10 metrów wapienna wychodnia o wystawie przeważnie północno-zachodniej, na której można się wspinać po 43 drogach, w większości wyposażonych w stałą asekurację o trudnościach od II do VI.4+. Skała jest mocno zacieniona przez otaczający ją las.
Kawalerskie Skały
Kawalerskie Skały to trzy wapienne murki o zmiennej wystawie, które osiągają wysokość do 15 metrów. Skała oferuje obecnie 35 wspinaczkowych linii o trudnościach w przedziale od III do VI.3+/4, posiadających kompletną stałą asekurację.
Strzelnica
Strzelnica to dwie kilkunastometrowej wysokości wapienne ściany o wystawie północnej, na których można się wspinać po 26 drogach, wyposażonych w stałą asekurację o trudnościach od III- do VI.2.
Plaskolec
Plaskolec to sięgająca 12 metrów wysokości niewielka wapienna skała, leżąca u podnóża Plaskuli. Jest ona świetną miejscówką na upalne dni z uwagi cień rzucany przez otaczający las.
Brzuchata Turniczka
Brzuchata Turniczka to niewielka wapienna skałka, położona w lesie, nieco ponad dnem Doliny Kobylańskiej. Jej zacieniona, północna ściana świetnie nadaje się na upalne dni, oferując wspinaczkę po trzech, kompletnie ubezpieczonych liniach.
Imbramka
Imbramka to niewielka wapienna skałka o wysokości około 7 metrów, która bezpośrednio sąsiaduje z nieco większą Imbramą i oferująca 8 bardzo łatwych linii wspinaczkowych, wyposażonych w kompletną stałą a
Imbrama
Imbrama to niewielki wapienny murek o wysokości około 10 metrów, która bezpośrednio sąsiaduje z mniejszą Imbramką i oferująca 15 przeważnie łatwych linii wspinaczkowych, wyposażonych w kompletną stałą a
Snopek
Snopek o wysokości około 10 metrów znajduje się tuż przy drodze biegnącej do wąwozu Babie Doły w Sułoszowej.
Fudalowa Skała
Wapienna Fudalowa Skała mierząca około 15 metrów została oczyszczona przez Przemka Rostka wspieranego przez Artura Kowalczyka i Błażeja Janotę.
3 Kawałki
Kierujemy się do Kamiennej Góry a następnie podążamy szosą krajową nr 5 do Lubawki, gdzie skręcamy w lewo w stronę Chełmska Śląskiego.
Kurtyna
Wapienna ściana Kurtyny sięga 20 metrów wysokości i wznosi się pomiędzy Wielką Turnią i Średnikiem.
Trybuna
Trybuna, pod którą prowadzą strome ziemne schody, to najwyżej położona wśród Skał nad boiskiem w Dubiu wapienna turnia, mierząca 12 metrów wysokosci o wystawie południowo-zachodniej i sporym okapem w dolnej jej części.
Nowa droga na Pazurku koło Olkusza
W ubiegłym roku Przemek Rostek w ramach programu nowa WSPINKA wytyczył na Pazurku nową drogę o nazwie Pazurrissima i trudnościach VI.3.
Samotna Skała
Samotna Skała oraz sąsiadujący z nią bezpośrednio Samotny Murek to najciekawsze wapienne wychodnie skalne w grupie Samotnych Skał, które położone są na skraju Doliny Kobylańskiej niedaleko wsi Będkowice.
Samotny Murek
Samotny Murek oraz sąsiadujący z nią bezpośrednio Samotna Skała to najciekawsze wapienne wychodnie skalne w grupie Samotnych Skał, które położone są na skraju Doliny Kobylańskiej niedaleko wsi Będkowice.
Sękata Grzęda
Sękata Grzęda to rozległa wapienna skała, położona w lesie, w bocznej odnodze północnej części Doliny Kobylańskiej. Jej zacieniona, południowa ściana o wysokości około 12 metrów, daje możliwość wspinaczki po siedmiu, kompletnie ubezpieczonych liniach.
Łabajowa Basteja
W północnej części Doliny Będkowskiej, na skraju polany przy Jaskini Łabajowej znajduje się wapienna turnia Łabajowa Baszta a ponad nią Łabajowa Basteja.
Pazurek
Na imponującej wysokością ponad 30 metrowej ścianie Pazurka wytyczono 34 drogi wspinaczkowe o trudnościach od III do VI.4+ oraz jeden projekt. 7 linii wymaga użycia własnej protekcji, pozostałe drogi zaopatrzone są w komplet stałej asekuracji.
Rzeszoto
12-metrowej wysokości wapienna skałka o wystawie północno-zachodniej oferuje 5 dróg o trudnościach około VI, wyposażonych w kompletną stałą asekurację. Rzeszoto świetnie nadaje się na upały z uwagi na mocne zacienienie przez otaczający las.
Kotwa specjalna w praktyce
Co zrobić, gdy wytyczając nową drogę wspinaczkową, trafimy na znaczny obszar słabszej skały? Można zrezygnować lub zmienić przebieg planowanej linii.
Plaskula na początek sezonu
W Zabierzowskim Lesie pojawiły się zawilce - można więc pomyśleć o pierwszym wypadzie w skałki. Świetnym miejscem na rozpoczęcie sezonu może okazać się, położona niedaleko Krzeszowic, skała Plaskula.
Plaskula
Plaskula to sięgająca 16 metrów wysokości rozległa wapienna skała z główną ścianą o północno-wschodniej wystawie. Jest ona świetną miejscówką na upalne dni z uwagi cień rzucany przez otaczający las.
Zapraszamy do Walca
Udostępniliśmy długo oczekiwany aktualny skałoplan Walca, położonego w Lesie Zabierzowskim niedaleko Wąwozu Kochanowskiego. Skała była systematycznie eksplorowana kilka lat przez Przemka Rostka, któremu pomagała grupa znajomych z Bartoszem Krzemińskim na czele.
Walec
Walec to prawie 20-metrowej wysokości wapienna skała z główną ścianą o wystawie wschodniej. Jest on świetną miejscówką na upalne dni z uwagi cień rzucany przez otaczający las.
Sępia Czułowska
Sępia Czułowska została kompleksowo zagospodarowana przez Przemka Rostka w latach 2007 - 2010. Wcześniej w roku 2000 dwie linie wytyczyli Wojciech Słowakiewicz i Piotr Turkot a pierwszych przejść wspinaczkowych dokonał Ryszard Rico Malczyk.
Głowa Słonia
Wapienna skałka Głowa Słoni wznosi się nad Doliną Aleksandrowicką i sąsiaduje z dobrze widoczną z szosy biegnącej jej dnem znacznie większym Krzywosądem. Na ścianach Głowy Słonia o wysokości maksymalnie 12 metrów, znajdziemy 7 linii o trudnościach od IV+ do VI.4/4+.
Krzywosąd
Skała "Krzywy Sąd" wznosi się nad Doliną Aleksandrowicką i jest dobrze widoczna z szosy biegnącej jej dnem. Na szczycie wapiennej turnicy znajduje się punkt widokowy oraz krzyż.
Kubincowa Baszta
Kubincowa Baszta jest najbardziej na północ położoną rozległą wapienną wychodnią o wysokości sięgającej 20 metrów. Przylega ona od strony południowej do Kubincowej Skały, tworząc przełaz.
Nowa droga na Skale z Bluszczem w Dolinie Będkowskiej
Artur Kowalczyk rozwiązał kolejny projekt w Dolinie Będkowskiej. Na Skale z Bluszczem pojawiła się dwuwariantowa droga rozwiązująca problemy prawego przełamania wapiennej ściany.
Zaciszny Filar
Zaciszny Filar to wapienna turnia o wysokości dochodzącej do 12 metrów, będąca ostatnią i najdalej na północ położoną skałką wspinaczkową w Wąwozie Półrzeczki.
Kanapa
Kanapa to długi wapienny mur o wysokości dochodzącej do 15 metrów na którym znajdują się obecnie 36 drogi o trudnościach od III do VI.5. Do przejścia 14 linii niezbędne jest użycie własnych punktów asekuracyjnych, pozostałe posiadają komplet stałych przelotów.
Dębowe Skałki
Dębowe Skałki to cztery kilkunastometrowej wysokości wapienne turniczki, tworzące zwarty ciąg, sąsiadujące bezpośrednio od południa z Księżycową Skałą. Wystawa skały jest zachodnia i zacieniona otaczającym lasem.
Mnik
Mnik to niewielka wapienna turniczka, wtopiona we wschodnie zbocze Wąwozu Półrzeczki, położona pomiędzy Kanapą a Dębowymi Skałkami. Znajdują się na niej 4 drogi o trudnościach od IV- do VI.1+, w większości posiadające komplet stałych punktów asekuracyjnych.
Księżycowa Skała
Księżycowa Skała to kilkudziesięciometrowej długości wapienny mur, sąsiadujący bezpośrednio od północy z Dębowymi Skałami. Jego ściany osiągają 20 metrów wysokości a drogi, których można znaleźć 17, mają kilka metrów mniej.
Skała na Łopiankach
Skała na Łopiankach jest pierwszą napotkaną wapienną turniczką, idąc od południowej strony Wąwozu Półrzeczki. Jej wysokość sięga kilkunastu metrów a na zachodniej ścianie znajduje się 5 dróg o trudnościach od III do VI.1+. Wszystkie posiadają kompletną stałą asekurację.
O Łabajowej Baszcie i latającej wancie
W północnej części Doliny Będkowskiej, na skraju polany przy Jaskini Łabajowej znajduje się wapienna turnia zwana Łabajowa Baszta.
Łabajowa Baszta
W północnej części Doliny Będkowskiej, na skraju polany przy Jaskini Łabajowej znajduje się wapienna turnia zwana Łabajowa Baszta.
Skałoplan Wielkiej Turni w Dolinie Będkowskiej
Od kiedy Fundacja WSPINKA otrzymała w użyczenie działkę w Dolinie Będkowskiej na której wznosi się Wielka Turnia, sporo zmieniło się zarówno na jej skalnych ścianach jak również i u ich podnóża. Na początek przedstawiamy aktualny stan linii wspinaczkowych na tej imponującej skale.
Wielka Turnia
Wielka Turnia mierzy ponad 40 metrów wysokości i jest największą po Sokolicy turnią na Jurze Krakowskiej. Oferuje też, nieczęsto spotykaną możliwość w polskim wapieniu, wspinaczki wielowyciągowej po łatwych drogach. Wszystkie linie posiadają kompletną stałą asekurację.
Aktualny skałoplan Hadesu w Dolinie Będkowskiej
W ostatnich latach prace na skałach Hadesu prowadzili Artur Kowalczyk oraz Przemek Rostek.
Średnik
W sezonie 2014 Wojtek Bieniek w ramach programu nowa WSPINKA oczyścił i zainstalował punkty asekuracyjne na drugim i trzecim wyciągu linii Trasa Średnikowa.
Skała Zachwytu
Skała Zachwytu to przepięknie położony ostaniec wapienny oferujący łatwe drogi wspinaczkowe. Skała swoją nazwę zawdzięcza zachwycającej dolinie, w której się znajduje. Dnem Doliny Zachwytu prowadzi szlak rowerowy meandrujący razem z potokiem.
Nowy Dom Poziomek
Nowy Dom Poziomek to mała wapienna skałka położona około 50 metrów za Organami i przygotowana z myślą o najmłodszych spindraczach. Oferuje 7 bardzo łatwych linii z kompletną stałą asekuracją oraz 2 linie "wędkowe". Wystawa zacienionej ściany jest północno-zachodnia.
Aktualnie Pociski powinny lecieć na wschód
W dziale SKAŁOPLANY zamieściliśmy zaktualizowane topo Pocisków w Wąwozie Ostryszni. Obecnie na skałce można znaleźć 9 linii, z których dwie posiadają komplet stałych punktów asekuracyjnych.
Nowy skałoplan Szkatułki
W dziale SKAŁOPLANY udostępniliśmy nowy skałoplan. Tym razem zachęcamy do odwiedzenia Szkatułki w ostryszniańskim wąwozie.
Szkatułka
Szkatułka to niewysoka skałka, położona pomiędzy Kowadłem i Cieplarnią nieopodal czarnego szlaku, biegnącego dnem Wąwozu. Znajdziemy na niej 4 drogi wspinaczkowe, z których połowa posiada kompletną stałą asekurację. Trudności w przedziale od III+ do VI.1+.
Łysina
Łysina jest imponującą wysokością, która dochodzi do 60 metrów, wapienną skałą, ustępującą wielkością jedynie Sokolicy w Dolinie Będkowskiej. Pomimo tego, na jej ścianie znajduje się jedynie 16 linii wspinaczkowych i 3 projekty.
Cieplutkie nowości w Wąwozie Ostryszni
Na Cieplarni pojawiły się nowe propozycje, powiększając ofertę łatwych linii w Ostryszni.
Skała została oczyszczona i ubezpieczona przez Przemka Rostka - kustosza Wąwozu Ostryszni.
Sanatorium w Ostryszni
Zapraszamy do odwiedzenia Sanatorium w Wąwozie Ostryszni. Oprócz dotychczasowych łatwych linii wspinaczkowych, w ostatnim czasie pojawiły się tam dwie nowości i jeden wariant, autorstwa Przemka Rostka - kustosza rejonu.
10 łatwych pasaży na Organach skomponował Przemek Rostek
Wąwóz Ostryszni systematycznie wzbogaca się o wiele łatwych dróg wspinaczkowych. Także na Organach pojawiło się 10 nowości, wszystkie o ekstremalnie łatwych trudnościach - od III do VI.
Kolejne łatwe nowości w Wąwozie Ostryszni
Prace eksploracyjne w Wąwozie Ostryszni trwają nieustannie. Dzięki działaniom Przemka Rostka, wspieranego przez Dominika Jańca, na Kowadle można się wspinać obecnie na 17 drogach, z których 10 ma trudności nie większe niż VI.
Murek z Wampirami
Murek z Wampirami, o wysokości dochodzącej do 16 metrów, przylega do Wielkiej Ostryszniańskiej i oferuje obecnie 20 łatwych linii wspinaczkowych, w większości wyposażonych w kompletną stałą asekurację.
Wielkie i niewielkie skały w Wąwozie Podskalańskim
Kilka kilometrów od rogatek Krakowa znajduje się malowniczy Wąwóz Podskalański, w którym można się wspinać lub pospacerować.
Skałoplany Wielkiej Ostryszniańskiej i Kowadła
W dziale SKAŁOPLANY opublikowaliśmy nowe przewodniki skał Wielka Ostryszniańska i Kowadło.
Kowadło
Kowadło, o wysokości 14 metrów, oferuje obecnie 17 linii wspinaczkowych oraz 2 projekty, które w większości są wyposażone w kompletną stałą asekurację. Trudności oscylują w przedziale od III do VI.4. Wystawa ścian jest zachodnia i południowa a otaczający las daje nieco cienia.
Pociski
Pociski to niewielka wapienna skałka, o wysokości sięgającej 10 metrów, położone jest na początku doliny, na stoku nieco ponad szlakiem, nieopodal Sanatorium. Znajdziemy na niej 4 bardzo łatwe drogi, z których 2 posiadają kompletną stałą asekurację.
Sanatorium
Skała sięgająca wysokością 15 metrów, o mocno nasłonecznionej ścianie, posiadającej wystawę przeważnie południową, przez co świetnie nadaje się do wspinania w chłodniejszych okresach. Sanatorium oferuje wspinaczkową rekonwalescencję na 10 drogach o trudnościach od VI+ do VI.1+.
Cieplarnia
Skała o wysokości do 15 m, nieco zacieniona o wystawie zachodniej i północno-zachodniej. Znajdziemy na niej obecnie 15 linii wspinaczkowych, z których wszystkie oprócz jednej posiadają kompletną stałą asekurację.
Organy
Rozległy masyw składający się z kilku turni łączących się w kilkudzuesięciometrowej długości mur skalny. Wystawa głównie północno-zachodnia i znaczne zacienienie sprzyjają wspinaczce w upalne dni.
Fortepian
Skała o wysokości do 18 m, mocno zacieniona o wystawie zachodniej i południowej z 11 drogami o trudnościach od III do VI.1+, z których 6 posiada stałą asekuracje. Położona jest kilkadziesiąt metrów od czarnego szlaku przy ścieżce biegnącej boczną dolinką w kierunku północno-wschodnim.