Przemek Rostek

Okrążek-

Okrążek

Nasłonecznione ściany Okrążka o wystawie południowo-wschodniej oferują obecnie 36 linii oraz kilkanaście wariantów i kombinacji.

Zadzierna-

Zadzierna

Zlepieńcowa Zadzierna góruje nad pozostałymi wychodniami skalnymi na grzbiecie wzniesienia o tej samej nazwie.

Pustelnia koło Lubawki

Pustelnia

Zbudowana z ryolitu (odmiana porfiru) ściana Pustelni osiąga 30 metrów wysokości i znajduje się w prawej części byłego kamieniołomu położonego na zachodnim stoku góry Pustelnia.

Wolski Murek-

Wolski Murek

Wolski Murek to mierząca około 10 metrów wapienna wychodnia o wystawie przeważnie północno-zachodniej, na której można się wspinać po 43 drogach, w większości wyposażonych w stałą asekurację o trudnościach od II do VI.4+. Skała jest mocno zacieniona przez otaczający ją las.

Kawalerskie Skały-

Kawalerskie Skały

Kawalerskie Skały to trzy wapienne murki o zmiennej wystawie, które osiągają wysokość do 15 metrów. Skała oferuje obecnie 35 wspinaczkowych linii o trudnościach w przedziale od III do VI.3+/4, posiadających kompletną stałą asekurację.

Strzelnica-

Strzelnica

Strzelnica to dwie kilkunastometrowej wysokości wapienne ściany o wystawie północnej, na których można się wspinać po 26 drogach, wyposażonych w stałą asekurację o trudnościach od III- do VI.2.

Plaskolec-

Plaskolec

Plaskolec to sięgająca 12 metrów wysokości niewielka wapienna skała, leżąca u podnóża Plaskuli. Jest ona świetną miejscówką na upalne dni z uwagi cień rzucany przez otaczający las.

Brzuchata Turniczka-

Brzuchata Turniczka

Brzuchata Turniczka to niewielka wapienna skałka, położona w lesie, nieco ponad dnem Doliny Kobylańskiej. Jej zacieniona, północna ściana świetnie nadaje się na upalne dni, oferując wspinaczkę po trzech, kompletnie ubezpieczonych liniach.

Imbramka-

Imbramka

Imbramka to niewielka wapienna skałka o wysokości około 7 metrów, która bezpośrednio sąsiaduje z nieco większą Imbramą i oferująca 8 bardzo łatwych linii wspinaczkowych, wyposażonych  w kompletną  stałą  a

Imbrama-

Imbrama

Imbrama to niewielki wapienny murek o wysokości około 10 metrów, która bezpośrednio sąsiaduje z mniejszą Imbramką i oferująca 15 przeważnie łatwych linii wspinaczkowych, wyposażonych  w kompletną  stałą a

Krosna-

Krosna

Krosna świetnie nadają się na upały z uwagi na spore zacienienie przez otaczający las.

Snopek-

Snopek

Snopek o wysokości około 10 metrów znajduje się tuż przy drodze biegnącej do wąwozu Babie Doły w Sułoszowej.

Fudalowa Skała-

Fudalowa Skała

Wapienna Fudalowa Skała mierząca około 15 metrów została oczyszczona przez Przemka Rostka wspieranego przez Artura Kowalczyka i Błażeja Janotę.

3 Kawałki

Kierujemy się do Kamiennej Góry a następnie podążamy szosą krajową nr 5 do Lubawki, gdzie skręcamy w lewo w stronę Chełmska Śląskiego.

Kurtyna-

Kurtyna

Wapienna ściana Kurtyny sięga 20 metrów wysokości i wznosi się pomiędzy Wielką Turnią i Średnikiem.

Trybuna-

Trybuna

Trybuna, pod którą prowadzą strome ziemne schody, to najwyżej położona wśród Skał nad boiskiem w Dubiu wapienna turnia, mierząca 12 metrów wysokosci  o wystawie południowo-zachodniej i sporym okapem w dolnej jej części.

Nowa droga na Pazurku koło Olkusza

Nowa droga na Pazurku koło Olkusza

W ubiegłym roku Przemek Rostek w ramach programu nowa WSPINKA wytyczył na Pazurku nową drogę o nazwie Pazurrissima i trudnościach VI.3.

Samotna Skała-

Samotna Skała

Samotna Skała oraz sąsiadujący z nią bezpośrednio Samotny Murek to najciekawsze wapienne wychodnie skalne w grupie Samotnych Skał, które położone są na skraju Doliny Kobylańskiej niedaleko wsi Będkowice.

Samotny Murek-

Samotny Murek

Samotny Murek oraz sąsiadujący z nią bezpośrednio Samotna Skała to najciekawsze wapienne wychodnie skalne w grupie Samotnych Skał, które położone są na skraju Doliny Kobylańskiej niedaleko wsi Będkowice.

Sękata Grzęda-

Sękata Grzęda

Sękata Grzęda to rozległa wapienna skała, położona w lesie, w bocznej odnodze północnej części Doliny Kobylańskiej. Jej zacieniona, południowa ściana o wysokości około 12 metrów, daje możliwość wspinaczki po siedmiu, kompletnie ubezpieczonych liniach.

Łabajowa Basteja-

Łabajowa Basteja

W północnej części Doliny Będkowskiej, na skraju polany przy Jaskini Łabajowej znajduje się wapienna turnia Łabajowa Baszta a ponad nią Łabajowa Basteja.

Pazurek-

Pazurek

Na imponującej wysokością ponad 30 metrowej ścianie Pazurka wytyczono 34 drogi wspinaczkowe o trudnościach od III do VI.4+ oraz jeden projekt. 7 linii wymaga użycia własnej protekcji, pozostałe drogi zaopatrzone są w komplet stałej asekuracji.

Rzeszoto-

Rzeszoto

12-metrowej wysokości wapienna skałka o wystawie północno-zachodniej oferuje 5 dróg o trudnościach około VI, wyposażonych w kompletną stałą asekurację. Rzeszoto świetnie nadaje się na upały z uwagi na mocne zacienienie przez otaczający las.

Wiercenie 100-centymetrowym wiertłem nie jest łatwe w warunkach skalnych

Kotwa specjalna w praktyce

Co zrobić, gdy wytyczając nową drogę wspinaczkową, trafimy na znaczny obszar słabszej skały? Można zrezygnować lub zmienić przebieg planowanej linii.

Plaskula na początek sezonu

Plaskula na początek sezonu

W Zabierzowskim Lesie pojawiły się zawilce - można więc pomyśleć o pierwszym wypadzie w skałki. Świetnym miejscem na rozpoczęcie sezonu może okazać się, położona niedaleko Krzeszowic, skała Plaskula.

Plaskula-

Plaskula

Plaskula to sięgająca 16 metrów wysokości rozległa wapienna skała z główną ścianą o północno-wschodniej wystawie. Jest ona świetną miejscówką na upalne dni z uwagi cień rzucany przez otaczający las.

Zapraszamy do Walca

Zapraszamy do Walca

Udostępniliśmy długo oczekiwany aktualny skałoplan Walca, położonego w Lesie Zabierzowskim niedaleko Wąwozu Kochanowskiego. Skała była systematycznie eksplorowana kilka lat przez Przemka Rostka, któremu pomagała grupa znajomych z Bartoszem Krzemińskim na czele.

Walec-

Walec

Walec to prawie 20-metrowej wysokości wapienna skała z główną ścianą o wystawie wschodniej. Jest on świetną miejscówką na upalne dni z uwagi cień rzucany przez otaczający las.

Sępia Czułowska-

Sępia Czułowska

Sępia Czułowska została kompleksowo zagospodarowana przez Przemka Rostka w latach 2007 - 2010. Wcześniej w roku 2000 dwie linie wytyczyli Wojciech Słowakiewicz i Piotr Turkot a pierwszych przejść wspinaczkowych dokonał Ryszard Rico Malczyk.  

Głowa Słonia-

Głowa Słonia

Wapienna skałka Głowa Słoni wznosi się nad Doliną Aleksandrowicką i sąsiaduje z dobrze widoczną z szosy biegnącej jej dnem znacznie większym Krzywosądem. Na ścianach Głowy Słonia o wysokości maksymalnie 12 metrów, znajdziemy 7 linii o  trudnościach od IV+ do VI.4/4+.

Krzywosąd-

Krzywosąd

Skała "Krzywy Sąd" wznosi się nad Doliną Aleksandrowicką i jest dobrze widoczna z szosy biegnącej jej dnem. Na szczycie wapiennej turnicy znajduje się punkt widokowy oraz krzyż.

Kubincowa Baszta-

Kubincowa Baszta

Kubincowa Baszta jest najbardziej na północ położoną rozległą wapienną wychodnią o wysokości sięgającej 20 metrów. Przylega ona od strony południowej do Kubincowej Skały, tworząc przełaz.

Nowa droga na Skale z Bluszczem w Dolinie Będkowskiej

Nowa droga na Skale z Bluszczem w Dolinie Będkowskiej

Artur Kowalczyk rozwiązał kolejny projekt w Dolinie Będkowskiej. Na Skale z Bluszczem pojawiła się dwuwariantowa droga rozwiązująca problemy prawego przełamania wapiennej ściany.

Zaciszny Filar-

Zaciszny Filar

Zaciszny Filar to wapienna turnia o wysokości dochodzącej do 12 metrów, będąca ostatnią i najdalej na północ położoną skałką wspinaczkową w Wąwozie Półrzeczki.

Kanapa-

Kanapa

Kanapa to długi wapienny mur o wysokości dochodzącej do 15 metrów na którym znajdują się obecnie 36 drogi o trudnościach od III do VI.5. Do przejścia 14 linii niezbędne jest użycie własnych punktów asekuracyjnych, pozostałe posiadają komplet stałych przelotów.

Dębowe Skałki-

Dębowe Skałki

Dębowe Skałki to cztery kilkunastometrowej wysokości wapienne turniczki, tworzące zwarty ciąg, sąsiadujące bezpośrednio od południa z Księżycową Skałą. Wystawa skały jest zachodnia i zacieniona otaczającym lasem.

Mnik-

Mnik

Mnik to niewielka wapienna turniczka, wtopiona we wschodnie zbocze Wąwozu Półrzeczki, położona pomiędzy Kanapą a Dębowymi Skałkami. Znajdują się na niej 4 drogi o trudnościach od IV- do VI.1+, w większości posiadające komplet stałych punktów asekuracyjnych.

Księżycowa Skała-

Księżycowa Skała

Księżycowa Skała to kilkudziesięciometrowej długości wapienny mur, sąsiadujący bezpośrednio od północy z Dębowymi Skałami. Jego ściany osiągają 20 metrów wysokości a drogi, których można znaleźć 17, mają kilka metrów mniej.

Skała na Łopiankach-

Skała na Łopiankach

Skała na Łopiankach jest pierwszą napotkaną wapienną turniczką, idąc od południowej strony Wąwozu Półrzeczki. Jej wysokość sięga kilkunastu metrów a na zachodniej ścianie znajduje się 5 dróg o trudnościach od III do VI.1+. Wszystkie posiadają kompletną stałą asekurację.

Grupa Łabajowej i Łabajowa Baszta w tle

O Łabajowej Baszcie i latającej wancie

W północnej części Doliny Będkowskiej, na skraju polany przy Jaskini Łabajowej znajduje się wapienna turnia zwana Łabajowa Baszta.

Łabajowa i Łabajowa Baszta

Łabajowa Baszta

W północnej części Doliny Będkowskiej, na skraju polany przy Jaskini Łabajowej znajduje się wapienna turnia zwana Łabajowa Baszta.

Grupa Wielkiej Turni

Skałoplan Wielkiej Turni w Dolinie Będkowskiej

Od kiedy Fundacja WSPINKA otrzymała w użyczenie działkę w Dolinie Będkowskiej na której wznosi się Wielka Turnia, sporo zmieniło się zarówno na jej skalnych ścianach jak również i u ich podnóża. Na początek przedstawiamy aktualny stan linii wspinaczkowych na tej imponującej skale.

Wielka Turnia-

Wielka Turnia

Wielka Turnia mierzy ponad 40 metrów wysokości i jest największą po Sokolicy turnią na Jurze Krakowskiej. Oferuje też, nieczęsto spotykaną możliwość w polskim wapieniu, wspinaczki wielowyciągowej po łatwych drogach. Wszystkie linie posiadają kompletną stałą asekurację.

Hades Górny

Aktualny skałoplan Hadesu w Dolinie Będkowskiej

W ostatnich latach prace na skałach Hadesu prowadzili Artur Kowalczyk oraz Przemek Rostek.

Hades Górny

Hades

DOJAZD

Średnik-

Średnik

W sezonie 2014 Wojtek Bieniek w ramach programu nowa WSPINKA oczyścił i zainstalował punkty asekuracyjne na drugim i trzecim wyciągu linii Trasa Średnikowa.

Skała Zachwytu u wylotu Wąwozu Zachwytu

Skała Zachwytu

Skała Zachwytu to przepięknie położony ostaniec wapienny oferujący łatwe drogi wspinaczkowe. Skała swoją nazwę zawdzięcza zachwycającej dolinie, w której się znajduje. Dnem Doliny Zachwytu prowadzi szlak rowerowy meandrujący razem z potokiem.

Mała i Wielka Turnie

Mała Turnia

DOJAZD

Nowy Dom Poziomek-

Nowy Dom Poziomek

Nowy Dom Poziomek to mała wapienna skałka położona około 50 metrów za Organami i przygotowana z myślą o najmłodszych spindraczach. Oferuje 7 bardzo łatwych linii z kompletną stałą asekuracją oraz 2 linie "wędkowe". Wystawa zacienionej ściany jest północno-zachodnia.

Aktualnie Pociski powinny lecieć na wschód

W dziale SKAŁOPLANY zamieściliśmy zaktualizowane topo Pocisków w Wąwozie Ostryszni. Obecnie na skałce można znaleźć 9 linii, z których dwie posiadają komplet stałych punktów asekuracyjnych.

Nowy skałoplan Szkatułki

W dziale SKAŁOPLANY udostępniliśmy nowy skałoplan. Tym razem zachęcamy do odwiedzenia Szkatułki w ostryszniańskim wąwozie.

Szkatułka

Szkatułka to niewysoka skałka, położona pomiędzy Kowadłem i Cieplarnią nieopodal czarnego szlaku, biegnącego dnem Wąwozu. Znajdziemy na niej 4 drogi wspinaczkowe, z których połowa posiada kompletną stałą asekurację. Trudności w przedziale od III+ do VI.1+.

Łysina-

Łysina

Łysina jest imponującą wysokością, która dochodzi do 60 metrów, wapienną skałą, ustępującą wielkością jedynie Sokolicy w Dolinie Będkowskiej. Pomimo tego, na jej ścianie znajduje się jedynie 16 linii wspinaczkowych i 3 projekty.

Cieplutkie nowości w Wąwozie Ostryszni

Na Cieplarni pojawiły się nowe propozycje, powiększając ofertę łatwych linii w Ostryszni.

Skała została oczyszczona i ubezpieczona przez Przemka Rostka - kustosza Wąwozu Ostryszni.

Sanatorium w Ostryszni

Zapraszamy do odwiedzenia Sanatorium w Wąwozie Ostryszni. Oprócz dotychczasowych łatwych linii wspinaczkowych, w ostatnim czasie pojawiły się tam dwie nowości i jeden wariant, autorstwa Przemka Rostka - kustosza rejonu.

10 łatwych pasaży na Organach skomponował Przemek Rostek

Wąwóz Ostryszni systematycznie wzbogaca się o wiele łatwych dróg wspinaczkowych. Także na Organach pojawiło się 10 nowości, wszystkie o ekstremalnie łatwych trudnościach - od III do VI.

Kolejne łatwe nowości w Wąwozie Ostryszni

Prace eksploracyjne w Wąwozie Ostryszni trwają nieustannie. Dzięki działaniom Przemka Rostka, wspieranego przez Dominika Jańca, na Kowadle można się wspinać obecnie na 17 drogach, z których 10 ma trudności nie większe niż VI.

Murek z Wampirami-

Murek z Wampirami

Murek z Wampirami, o wysokości dochodzącej do 16 metrów, przylega do Wielkiej Ostryszniańskiej i oferuje obecnie 20 łatwych linii wspinaczkowych, w  większości  wyposażonych  w kompletną  stałą  asekurację.

Wąwóz Podskalański

Wielkie i niewielkie skały w Wąwozie Podskalańskim

Kilka kilometrów od rogatek Krakowa znajduje się malowniczy Wąwóz Podskalański, w którym można się wspinać lub pospacerować.

Skałoplany Wielkiej Ostryszniańskiej i Kowadła

W dziale SKAŁOPLANY opublikowaliśmy nowe przewodniki skał Wielka Ostryszniańska i Kowadło.

Kowadło

Kowadło, o wysokości 14 metrów, oferuje obecnie 17 linii wspinaczkowych oraz 2 projekty, które w większości są wyposażone w kompletną stałą asekurację. Trudności oscylują w przedziale od III do VI.4. Wystawa ścian jest zachodnia i południowa a otaczający las daje nieco cienia.

Pociski

Pociski to niewielka wapienna skałka, o wysokości sięgającej 10 metrów, położone jest na początku doliny, na stoku nieco ponad szlakiem, nieopodal Sanatorium. Znajdziemy na niej 4 bardzo łatwe drogi, z których 2 posiadają kompletną  stałą  asekurację.

Sanatorium-

Sanatorium

Skała sięgająca wysokością 15 metrów, o mocno nasłonecznionej ścianie, posiadającej wystawę przeważnie południową, przez co świetnie nadaje się do wspinania w chłodniejszych okresach. Sanatorium oferuje wspinaczkową rekonwalescencję na 10 drogach o trudnościach od VI+ do VI.1+.

Wielka Skała

Wielka Skała

DOJAZD

Cieplarnia

Skała o wysokości do 15 m, nieco zacieniona o wystawie zachodniej i północno-zachodniej. Znajdziemy na niej obecnie 15 linii wspinaczkowych, z których wszystkie oprócz jednej posiadają kompletną stałą asekurację.

Organy - fragment północnej części

Organy

Rozległy masyw składający się z kilku turni łączących się w kilkudzuesięciometrowej długości mur skalny. Wystawa głównie północno-zachodnia i znaczne zacienienie sprzyjają wspinaczce w upalne dni.

Fortepian

Skała o wysokości do 18 m, mocno zacieniona o wystawie zachodniej i południowej z 11 drogami o trudnościach od III do VI.1+, z których 6 posiada stałą asekuracje. Położona jest kilkadziesiąt metrów od czarnego szlaku przy ścieżce biegnącej boczną dolinką w kierunku północno-wschodnim.