Łabajowa Baszta
W północnej części Doliny Będkowskiej, na skraju polany przy Jaskini Łabajowej znajduje się wapienna turnia zwana Łabajowa Baszta. Kontynuując prace eksploracyjne, trwające od 2008 roku na skałach Grupy Łabajowej, Mateusz Paradowski wraz z grupą znajomych przygotowali na jej ścianach kilkanaście nowych dróg wspinaczkowych. W przyszłości powstanie na Łabajowej Baszcie jeszcze kilka całkiem nowych linii.
DOJAZD
Od Krakowa jedziemy szosą nr 94 na Olkusz. Za miejscowością Biały Kościół skręcamy w lewo w boczną drogę, zgodnie ze wskazaniem drogowego znaku turystycznego "Jaskinia Nietoperzowa". Skręt znajduje się kilkadziesiąt metrów za Karczmą Maciejówką, położoną po przeciwnej stronie "olkuskiej".
Jadąc od strony Katowic i Olkusza skręcamy w prawo po minięciu miejscowości Jerzmanowice, kierując się podobnie na Jaskinię Nietoperzową.
Odległości od centrum: od Katowic – 64 km, od Krakowa – 24 km, od Olkusza – 20 km
Koordynaty geograficzne:
parking - J. Nietoperzowa - 50º11’35.6’’N, 19º46’33.0’’E (50.193229, 19.775823)
Łabajowa Baszta - 50º11’25.5’’N, 19º46’19.8’’E (50.190414, 19.772169)
Łabajowa Baszta jest zlokalizowana w górnej części Doliny Będkowskiej od jej północnej strony. Znajduje się kilkadziesiąt metrów od końca asfaltowej drogi biegnącej w bok od szosy z Krakowa do Olkusza nr 94 w kierunku Jaskini Nietoperzowej.
Samochód najlepiej zaparkować na parkingu przy Jaskini Nietoperzowej. Idąc w dół najpierw asfaltową a dalej kamienistą drogą, po 250 metrach dochodzimy do ogrodzenia, które omijamy z lewej strony (od drogi z Bębła) a następnie ścieżką pod skałami Przedszkola, Mniszkowej i Łabajowej docieramy do celu.
OPIS
Skała mierzy 18 metrów wysokości. Przeważa wystawa północno-zachodnia ścian, które są dodatkowo zacienione otaczającym lasem. Na Łabajowej Baszcie można obecnie znaleźć 18 dróg, z których kilka to projekty a 2 wymagają użycia własnej protekcji.
12 linii powstało w ramach programu nowa WSPINKA. Prace były prowadzone od roku 2011 przez Mateusza Paradowskiego, któremu pomagali Kamila Górowska, Patrycja Mikulska oraz Przemek Rostek.
Droga Snajper Trafił Marusię została poddana renowacji w 2014 roku w ramach programu bezpieczna WSPINKA.
Bardzo łatwe drogi (o trudnościach od II do V) na prawej części ściany przygotowano z myślą o najmłodszych i początkujących wspinaczach.
UWAGI
Działka wraz ze skałami Grupy Łabajowej należy do prywatnego właściciela, który zgadza się na uprawianie wspinaczki na jego terenie. Biwakowanie i organizowanie imprez na polanie pod Łabajową jest możliwe po uzgodnieniu z właścicielem. Wchodząc na prywatny teren, by się wspinać, bierzemy całkowitą odpowiedzialność za uprawianie tego sportu na siebie i pamiętajmy, że jesteśmy gośćmi u kogoś z pełnymi konsekwencjami tego stanu rzeczy!
- Tagi
- nowa WSPINKA
- bezpieczna WSPINKA
- Małopolska Gościnna
- Dolina Będkowska
- Grupa Łabajowej
- Mateusz Paradowski
- Przemek Rostek
- Patrycja Mikulska
- rodzinna WSPINKA