teren WSPINKA

15-letnie dokonania WSPINKI

Podsumowanie 15-letniej działalności WSPINKI

Wszystko, co osiągnęliśmy w czasie 15 lat działalności WSPINKI to wynik ogromnej pracy i znacznego zaangażowania kilkudziesięciu wolontariuszy oraz dwóch osób z Zarządu Fundacji.

Wspinanie na szczytnickim Kruku dozwolone bez ograniczeń

Wspinanie na szczytnickim Kruku dozwolone bez ograniczeń

Przekazujemy pozytywne wieści z Nadleśnictwa Zdroje, które zgodnie z zapowiedziami z przed roku, wyraziło zgodę na zniesienie dotychczasowych ograniczeń w dostępie do skały Kruk

Szczytnik - reagujmy na chuligaństwo

Szczytnik - reagujmy na chuligaństwo

Apelujemy o pomoc w zwalczaniu bezmyślnych i zagrażających bezpieczeństwu zachowań w rejonie Orlich Skał na Szczytniku. Powiadamiajmy służby za pośrednictwem numeru alarmowego 112!

Strzelnica-

Strzelnica

Strzelnica to dwie kilkunastometrowej wysokości wapienne ściany o wystawie północnej, na których można się wspinać po 26 drogach, wyposażonych w stałą asekurację o trudnościach od III- do VI.2.

Parking pod Słonecznymi Skałami dla wspinaczy

Parking pod Słonecznymi Skałami dla wspinaczy

Od wielu lat parkowanie samochodów w pobliży Słonecznych Skał w Jerzmanowicach stwarza problemy odwiedzającym ten rejon wspinaczkom i powoduje czasem niesnaski z okolicznymi mieszkańcami.

Czyste Skały - usuwanie graffiti ze ścian skalnych

Czyste Skały - usuwanie graffiti ze ścian skalnych

Projekt realizowany przez Związek Gmin Jurajskich na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zakładający usuwanie niepożądanego graffiti z jurajskich ostańców metodą piaskowania. Jesienią 2014 roku odbyła się akcja pilotażowa na Okienniku Wielkim w Piasecznie (Gmina Kroczyce).

Tropikalna Skała-

Tropikalna Skała

Zbudowana z piaskowca Tropikalna Skała oferuje ponad 25 dróg wspinaczkowych o zróżnicowanych trudnościach. Świetnie nadaje się na chłodne dni z uwagi na dobre nasłonecznienie ścian skalnych.

Łabajowa - reaktywacja

Łabajowa - reaktywacja

Nowe oblicze starego ogródka, czyli próba realizacji kompleksowego projektu.

Rowerowa-

Rowerowa

Kierujemy się do centrum Kamiennej Góry. Przy zbiegu ulic Jeleniogórskiej lub Bohaterów Getta, którymi prowadzą drogi krajowa nr 5 i powiatowa nr 367, koło budynku dworca kolejowego skręcamy w ul. Jana Pawła II i jedziemy nią prosto około 600 metrów, po drodze mijając rondo.

Sokola Turnia-

Sokola Turnia

Południowa ściana Sokolej Turni o wysokości 12 metrów jest  lekko zacieniona przez otaczający las i oferuje  obecnie 4 łatwe drogi o trudnościach od V do VI+.

Budda-

Budda

Skała Budda o wysokości 14 metrów jest zacieniona przez otaczający las a dzięki wystawie północnej i wschodniej świetnie nadaje się do wspinania w upalne dni. Znajdziemy tam obecnie 5 linii o trudnościach od V do VI.4+ oraz jeden projekt.

Bambułka 2-

Bambułka 2

Północno-wschodnia ściana skały Bambułka 2 o wysokości 12 metrów jest zacieniona przez otaczający las i oferuje 3 drogi o trudnościach od VI.1+ do VI.4.

Czerwona Skała w Golińsku - topo

Czerwona Skała - CLIMBING RULES

CLIMBING RULES

CLIMBING HERE MEANS ACCEPTING THE FOLLOWING TERMS!

Czerwona Skała w Golińsku - topo

Czerwona Skała - PRAVIDLA LEZENÍ PO SKALÁCH

PRAVIDLA LEZENÍ PO SKALÁCH

VSTUP DO LEZECKÉHO AREÁLU JE POVOLEN POUZE PŘI AKCEPTOVÁNÍ NÁSLEDUJÍCÍCH PRAVIDEL!

Kobong-

Kobong

Przewieszonym filarem Kobonga Michał Polaszczyk wytyczył w 2021 roku klasyk rejonu - drogę Pandora, której pierwszego przejścia z dolną asekuracją dokonał jesienią 2022 roku Michał Górski, oceniając trudności na VI.7.

Czerwona Skała-

Czerwona Skała

Zagospodarowanie oraz udostępnienie Czerwonej Skały jest realizowane w ramach umowy dostępowej zawartej przez WSPINKĘ z Nadleśnictwem Wałbrzych w 2022 roku.

Orlik 2-

Orlik 2

Orlik 2 posiada wystawę przeważnie zachodnią i jest trochę osłonięta od słońca przez otaczający las. Na jego piaskowcowej ścianach o wysokości 8 metrów wytyczono obecnie 5 przeważnie łatwych linii o trudnościach od III do VI.2+/3, które posiadają kompletną stałą asekurację.

Płetwa-

Płetwa

Płetwa posiada wystawę południowo-zachodnią i jest nasłoneczniona. Na jej piaskowcowej ścianie o wysokości do 12 metrów znajdziemy 2 drogi o trudnościach VI+ oraz VI.1+, które posiadają kompletną stałą asekurację.    

Turnia Gruszczyńskiego-

Turnia Gruszczyńskiego

Turnia Gruszczyńskiego posiada wystawę południowo-wschodnią i jest lekko zacieniona przez otaczający las.

Parapet-

Parapet

Główna ściana piaskowcowego Parapetu sięgająca wysokością 10 metrów, posiada wystawę południową i jest lekko zacieniona przez otaczający las. Oferuje ona obecnie 3 drogi o trudnościach od V+ do VI.3.

Lelum Polelum-

Lelum Polelum

Lelum Polelum posiada wystawę południowo-zachodnią i jest osłonięta od słońca przez otaczający las. Na jej piaskowcowej ścianie o wysokości 8 metrów wytyczono obecnie 2 drogi o trudnościach V oraz VI.2, które posiadają kompletną stałą asekurację.    

Podsumowanie 10-letniej działalności WSPINKI

Podsumowanie 10-letniej działalności WSPINKI

Wszystko, co osiągnęliśmy w czasie 10 lat działalności WSPINKI to wynik ogromnej pracy i znacznego zaangażowania kilkudziesięciu wolontariuszy oraz dwóch osób z Zarządu Fundacji.

Kurtyna-

Kurtyna

Wapienna ściana Kurtyny sięga 20 metrów wysokości i wznosi się pomiędzy Wielką Turnią i Średnikiem.

Bramka-

Bramka

Bramka to położona najbliżej parkingu w Dubiu koło Skał nad boiskiem, 15-metrowa wapienna turnia o wystawie przeważnie południowej. Pomiędzy jej dwoma filarami tkwi na szczycie zaklinowany charakterystyczny głaz.

Trybuna-

Trybuna

Trybuna, pod którą prowadzą strome ziemne schody, to najwyżej położona wśród Skał nad boiskiem w Dubiu wapienna turnia, mierząca 12 metrów wysokosci  o wystawie południowo-zachodniej i sporym okapem w dolnej jej części.

Sezon na szczytnickim Kruku otwarty

Sezon na szczytnickim Kruku otwarty

Z końcem czerwca zakończył się okres sezonowego zakazu wspinania na skale Kruk w rejonie szczytnickich skał. Tym samym możliwe stało się legalne uprawianie wspinaczki na tej imponującej piaskowcowej skale.

Porządki koło Łabajowej na 5-lecie współpracy z firmą State Street

Porządki koło Łabajowej na 5-lecie współpracy z firmą State Street

Podobnie jak w ubiegłych latach, w majowy łikend miało miała miejsce akcja porządkowania terenu w okolicach skały Łabajowa w Dolinie Będkowskiej.

Podsumowanie 9-letniej działalności WSPINKI

Podsumowanie 9-letniej działalności WSPINKI

Wszystko, co osiągnęliśmy w czasie niemal 9 lat działalności WSPINKI to wynik ogromnej pracy i znacznego zaangażowania kilkudziesięciu wolontariuszy oraz dwóch osób z Zarządu Fundacji.

WSPINKA uzyskała dostęp do Spękanych Skał

WSPINKA uzyskała dostęp do Spękanych Skał

Po krótkich negocjacjach dostępowych Mateusza Paradowskiego z władzami Nadleśnictwa Kamienna Góra, udało uzyskać się dostęp do ciekawego rejonu wspinaczkowego - Spękane Skały.

Podsumowanie 8-letniej działalności WSPINKI

Podsumowanie 8-letniej działalności WSPINKI

Wszystko, co osiągnęliśmy w czasie niemal 8 lat działalności WSPINKI to wynik ogromnej pracy i znacznego zaangażowania kilkudziesięciu wolontariuszy oraz dwóch osób z Zarządu Fundacji.

Park pod św. Benedyktem w Miejskim Programie Rewitalizacji Krakowa

Park pod św. Benedyktem w Miejskim Programie Rewitalizacji Krakowa

Sukcesem zakończyły się działania WSPINKI, mające na celu wprowadzenie do zaktualizowanego Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa, projektu stworzenia parku rekreacyjno-sportowego pod św. Benedyktem, na terenie którego znajduje się wspinaczkowy rejon Krzemionki.

Rezerwat "Przełom Białki pod Krempachami" - foto arch. 2012 - M. Paradowski

Spotkanie środowisk wspinaczkowych z pracownikami RDOŚ w Krakowie

Pod koniec listopada, w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, z inicjatywy Polskiego Związku Alpinizmu, odbyło się spotkanie poświęcone wspinaczce w rezerwatach przyrody województwa małopolskiego.

Zagłosuj na rewitalizację krakowskich Krzemionek !

Zagłosuj na rewitalizację krakowskich Krzemionek !

Rozpoczęło się głosowanie na przedsięwzięcia zgłoszone do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego miasta Krakowa. Wśród projektów znajdziecie pomysł pn. "Park rekreacyjno-sportowy pod św. Benedyktem", który zakłada m. in.

Wygodniej pod Turniami Wielką i Małą w Będkowskiej

Wygodniej i bezpieczniej pod Turniami Wielką i Małą w Będkowskiej

Późną jesienią zeszłego roku zakończone zostały prace u podnóża Wielkiej Turni oraz Małej Turni położnych w Dolinie Będkowskiej.

Uwaga na spadające kamienie na Krzemionkach

Uwaga na spadające kamienie na Krzemionkach

Kolejny sezon wspinaczkowy rozpoczął się wraz z ciepłą aurą, która zagościła w kraju. Pierwsze wyjazdy w skałki to moment w którym warto przypomnieć o jednym z poważniejszych niebezpieczeństw na jakie narażone mogą być wspinające się osoby.

Podsumowanie 7-letniej działalności WSPINKI

Podsumowanie 7-letniej działalności WSPINKI

Wszystko, co osiągnęliśmy w czasie niemal 7 lat działalności WSPINKI to wynik ogromnej pracy i znacznego zaangażowania kilkudziesięciu wolontariuszy oraz dwóch osób z Zarządu Fundacji.

ZPKWM pozytywnie opiniuje wystąpienie WSPINKI w sprawie drogi w Dolinie Będkowskiej

ZPKWM pozytywnie opiniuje wystąpienie WSPINKI w sprawie drogi w Dolinie Będkowskiej

Otrzymaliśmy odpowiedź od Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w sprawie naszej interwencji dotyczącej dewastacji drogi w Dolinie Będkowskiej.

WSPINKA interweniuje w sprawie dewastacji w Dolinie Będkowskiej

WSPINKA interweniuje w sprawie dewastacji drogi w Dolinie Będkowskiej

W ubiegłym tygodniu do Fundacji WSPINKA dotarły wiadomości o dewastacji drogi gruntowej biegnącej dnem północnej części Doliny Będkowskiej. Droga ta oraz przylegające tereny znalazły upodobanie wśród właścicieli samochodów terenowych i kładów, którzy zaczęli bezmyślnie urządzać rajdy.

Widok na Kasprowy Wierch ze ściany Kościelca

Otrzymaliśmy odpowiedź od Dyrektora TPN

Do Fundacji dotarło dzisiaj pismo Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego pana Szymona Ziobrowskiego, zawierające informacje na temat uwzględnienia naszych uwag, które zostały złożone do projektu planu ochrony TPN.

W ścianie Zamarłej Turnii (foto arch. T. Sokołowski)

Uwagi i wnioski do projektu planu ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego

W dniu dzisiejszym WSPINKA reprezentowana przez Mateusza Paradowskiego złożyła uwagi do projektu planu ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przesłane pismo oraz inne dokumenty źródłowe można znaleźć w naszym bip-e.

Tablica przy Skale Zachwytu została naprawiona

Tablica przy Skale Zachwytu została naprawiona

W dniu wczorajszym została na nowo zamontowana tablica informacyjna ze skałoplanem Skały Zachwytu w Sułoszowej.

Jesienne sprzątanie w Dolinie Będkowskiej

Jesienne sprzątanie w Dolinie Będkowskiej

Wolontariusze z zaprzyjaźnionej firmy State Street wzięli udział w sprzątaniu Doliny Będkowskiej. Akcja miała miejsce 7 listopada i pomimo zmiennej pogody zakończyła się sukcesem.

Przedszkole w Grupie Łabajowej

Umowa gwarantująca dostęp do skał Grupy Łabajowej

30 września b.r. Mateusz Paradowski, reprezentując Fundację WSPINKA, podpisał umowę o współpracy z Panem Michałem Nawratilem, który jest obecnym właścicielem działki nr 223 w obrębie Bębło.

WSPINKA uzyskała dostęp do skał na wzgórzu Szczytnik

WSPINKA uzyskała dostęp do skał na Szczytniku

Po prawie roku od rozpoczęcia starań o udostępnienie skał na wzgórzu Szczytnik, udało się sfinalizować podpisanie umowy o współpracy z Nadleśnictwem "Zdroje".

Esteci-

Esteci

Esteci (inna nazwa Mur Estetów) to najbardzej znany sektor Krzemionek - muru skalnego nieczynnego kamieniołomu pod Benedyktem. Rejon położony w krakowskim Podgórzu, przy ul. Rękawka.

Porządki na Łabajowej

Porządki na Łabajowej

Pomimo chwilowego deszczyku, udało się przeprowadzić porządkowanie wokół Łabajowej w Dolinie Będkowskiej.

Prace porządkowe pod Łabajową w Dolinie Będkowskiej

W najbliższą sobotę - 27 czerwca, wraz z wolontariuszami z zaprzyjaźnionej firmy State Street, będziemy porządkować teren w okolicy Łabajowej.

Tablice i ławy w Grupie Wielkiej Turni

Tablice i ławy w Grupie Wielkiej Turni

Pod koniec ubiegłego roku krajobraz u podnóża skał Wielkiej Turni, Średnika i Muru Skwirczyńskiego uległ lekkiej zmianie. W ramach realizacji zadania publicznego finansowanego przez gminę Wielka Wieś, zamontowaliśmy 3 tablice ze skałoplanami i 4 ławy do siedzenia.

Czyste Skały - akcja Związku Gmin Jurajskich

Czyste Skały - akcja Związku Gmin Jurajskich

Związek Gmin Jurajskich rozpoczyna w tym roku realizację projektu „Czyste Skały”, którego akcja pilotażowa odbyła się jesienią ubiegłego roku na Okienniku Wielkim w Piasecznie (Gmina Kroczyce). W akcji biorą też udział gminy stowarzyszone w ZGJ.

Łysa zwana przez wspinaczy Fialą

WSPINKA nawiązała współpracę z KW Kraków

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy od zarządu Klubu Wysokogórskiego Kraków list intencyjny w sprawie propozycji współpracy przy rewitalizacj

Podsumowanie 6-letniej działalności WSPINKI

Podsumowanie 6-letniej działalności WSPINKI

Wszystko, co osiągnęliśmy w czasie niemal 6 lat działalności WSPINKI to wynik ogromnej pracy i znacznego zaangażowania kilkudziesięciu wolontariuszy oraz dwóch osób z Zarządu Fundacji.

Średnik-

Średnik

W sezonie 2014 Wojtek Bieniek w ramach programu nowa WSPINKA oczyścił i zainstalował punkty asekuracyjne na drugim i trzecim wyciągu linii Trasa Średnikowa.

Tropikalna Eksplozja Plechy

Rozpoczynamy Tropikalny sezon wspinaczkowy

Nadchodzący łikend zapowiada się na tyle ciepły, że powinno być możliwe komfortowe wspinanie na Tropikalnej Skale nad Jeziorem Czorsztyńskim. Tym samym jest okazja, aby bardzo wcześnie w tym roku rozpocząć sezon skałkowy.

Wzgórze 502 i Fiala - działania dostępowe

Wzgórze 502 i Fiala - działania dostępowe

W grudniu zeszłego roku WSPINKA podjęła pierwsze kroki, mające na celu rozwiązanie problemu swobodnego i bezproblemowego dostępu wspinaczy do dróg wspinaczkowych na skałach Fiala i Wzgórze 502. Mateusz Paradowski spotkał się z Panem Łukaszem Glińskim - Zastępcą Wójta Jerzmanowic-Przegini.

Plany Ochrony Parków Krajobrazowych: Dłubniańskiego i Rudniańskiego

Plany Ochrony Parków Krajobrazowych: Dłubniańskiego i Rudniańskiego

WSPINKA reprezentuje wspinaczy w trakcie konsultowania społecznego planów ochrony parków krajobrazowych.

1% za 2013r. dla WSPINKI

1% za 2013 rok dla WSPINKI

W bieżącym roku otrzymaliśmy 4.872,50 z tytułu odpisów 1% od podatku dochodowego za 2013 rok, przekazanych przez 76 osoby. Jest to najwyższa kwota z tego tytułu, jaka wpłynęła na konto WSPINKI od początku jej działalności.

Sprzątanie Świata w Dolinie Będkowskiej

Pomimo fatalnej pogody, ponad dwudziestu wolontariuszy z firmy State Street sprzątało w ostatnią sobotę Dolinę Będkowską.

WSPINKA podpisała umowę dostępową - powstanie nowy rejon wspinaczkowy

W miejscowości Tropie, niedaleko Jeziora Czchowskiego, można znaleźć prawie 20-metrowej wysokości piaskowcową skałę.

Udało się odzyskać dostęp do Niskiego Muru i Estetów na Krzemionkach!

5 marca w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej Mateusz Paradowski - Prezes Zarządu Fundacji WSPINKA podpisał umowę użyczenia nieruchomości gruntowej, położonej przy ul.

Ważne informacje

W obecnym stanie wspinaczka na Krzemionkach jak również przebywanie bezpośrednio pod ścianami skalnymi, zagraża życiu i zdrowiu z uwagi na możliwość samoistnego spadania kamieni oraz fragmentów skał. Zagrożenie dotyczy nie tylko wspinaczy ale także osób postronny

Planowane działania

Głównym celem, dla którego podjęliśmy szereg działań, zakończonych uzyskaniem tytułu prawnego do terenu części kilku działek skupionych w najbliższym sąsiedztwie ścian skalnych byłego kamieniołomu pod św.

Ringi na Pazurku uratowane

W zeszłym tygodniu zakończyliśmy "blokowanie" ringów na Murze w Rezerwacie Pazurek. Główne działania miały miejsce wczesną jesienią zeszłego roku, natomiast obecnie zakęcone zostały Raumery na szczycie skały.

Podsumowanie dotychczasowej działalności WSPINKI

Wszystko co zostało osiągnięte przez dotychczasowe niemal 5 lata działaności WSPINKI to wynik ogromnej pracy i znacznego zaangażowania kilkudziesięciu wolontariuszy oraz dwóch osób z Zarządu Fundacji.

 

1% za 2012r. dla WSPINKI

W bieżącym roku otrzymaliśmy 4.749,20 zł z tytułu odpisów 1% od podatku dochodowego za 2012 rok, przekazanych przez 73 osoby. Jest to najwyższa kwota z tego tytułu, jaka wpłynęła na konto WSPINKI od początku jej działalności.

Wiosenne porządki w Kobylańskiej i Będkowskiej

W minioną sobotę kilku WSPINKOWCÓW wzięło udział w sprzątaniu podkrakowskich dolinek.

Wspinanie w Dolinie Wrzosy - ważne informacje

Wspinanie w Dolinie Wrzosy - ważne informacje

W zeszły piątek przedstawiciele WSPINKI wzięli udział w spotkaniu dotyczącym przyszłych działań związanych z ochroną przyrody w Dolinie Wrzosy.

Wizja lokalna w rezerwacie przyrody "Pazurek"

W zeszły czwartek, 18 kwietnia, miało miejsce spotkanie połączone z wizją lokalną skał położonych w rezerwacie "Pazurek" koło Olkusza.

Podsumowanie dotychczasowej działalności Fundacji WSPINKA

Podsumowaliśmy dotychczasową działalność Fundacji WSPINKA i mocno zdziwiliśmy się podwójnie. Najpierw widząc wielkość osiągniętych efektów, a następnie całkowicie nieproporcjonalną małość wsparcia społecznego, jakie otrzymaliśmy.

Badania na Kramnicy i Obłazowej

Niniejsza informacja została opublikowana 22 marca 2013r. Znaczne opóźnienie było spowodowane brakiem możliwości osobowych i równocześnie bardzo dużą ilością pracy związanej z zakończeniem roku obrotowego.

Historia użyczenia "Krzemionek" - uzupełnienie

W związku z informacjami zawartymi w komentarzu Pana Włodzimierza Porębskiego na jedym z portali internetowych, postanowiliśmy uzupełnić opis histo

Krzemionki dla wspinaczy i nie tylko...

W dniu 9 października, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, pomiędzy Fundacją WSPINKA a Gminą Miejską Kraków, została podpisana

W Będkowskiej bez śmieci

W efekcie sobotnich porządków w Dolinie Będkowskiej jest o wiele bardziej czysto. W tym roku akcja przebiegła bardzo sprawnie - organizatorzy nabrali wprawy, poszerzył się krąg wspierających tę inicjatywę a i pogoda dopisała.

Podsumowanie 2011 roku w liczbach

Prezentujemy liczbowe zestawienie efektów działalności WSPINKI  w 2011r.

Tablica na Łabajowej

Na ogrodzeniu działki otaczającej Łabajową została zamontowana tablica informacyjna.

Skały Grupy Łabajowej

Zasady wspinania na Łabajowej

W dniu wczorajszym Fundacja WSPINKA reprezentowana przez Mateusza Paradowskiego - Prezesa Zarządu podpisała umowę o współpracy z właścicielem działki nr 223 obręb Bębło, na której położona jest większość skał grupy Łabajowej.