Wspinanie w Dolinie Wrzosy - ważne informacje
W zeszły piątek przedstawiciele WSPINKI wzięli udział w spotkaniu dotyczącym przyszłych działań związanych z ochroną przyrody w Dolinie Wrzosy.
W oględzinach skał oraz otaczającego je terenu uczestniczył Dawid Grudzień - przedstawiciel lokalnych wspinaczy, a spotkanie zostało zainicjowane przez specjalistę ds. ochrony przyrody z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz pochodzącego z tych okolic pana Ryszarda Malika, któremu szczególnie zależy na ochronie rosnącego w Dolinie Wrzosy rzadkiego krzewu, objętego ścisłą ochroną gatunkową - Kłokoczki Południowej.
W najbliższym czasie opublikujemy obszerny artykuł na ten temat, który przygotowujemy ze służbami ochrony przyrody i który pomoże zainteresowanym osobom w uzyskaniu podstawowej wiedzy na temat tej chronionej rośliny.
Obecnie wspinanie w Dolinie Wrzosy nie jest zagrożone, natomiast gorąco apelujemy do odwiedzających to miejsce turystów i wspinaczy o nie ingerowanie w szatę roślinną oraz otoczenie szczególną troską roślinności na tym terenie. Przypominamy, że uszkadzanie, bądź pozyskiwanie roślin objętych ochroną jest niezgodne z prawem i może stać się przyczyną problemów w dostępie do skałek i dróg wspinaczkowych.
Historia działań Fundacji WSPINKA, związanych z Doliną Wrzosy rozpoczęła się jesienią zeszłego roku, kiedy to skontaktował się z nami pan Piotr Sułek z ZPKWM i poprosił o podjęcie działań informacyjnych wśród lokalnych wspinaczy. Dzięki pomocy Przemka Rostka udało nam się bardzo szybko skontaktować z kustoszem rejonu - Mirkiem Woźniakiem i nawiązać owocną współpracę, której konsekwencją było m. in. piątkowe spotkanie. Mamy nadzieję, że całość prowadzonych działań w ramach programu teren WSPINKA przez Zarząd Fundacji i lokalnych wspinaczy, pozwoli uniknąć w przyszłości problemów z uprawianiem wspinaczki w Dolinie Wrzosy.
Zwracamy także uwagę, iż Fundacja WSPINKA jako pierwsza organizacja wspinaczkowa, przeprowadziła w zeszłym roku szkolenia z zakresu ochrony przyrody dla osób instalujących asekurację na drogach wspinaczkowych. W ramach wykładów prezentowane były chronione gatunki roślin i zwierząt, których siedliska mogą występować na terenach obfitujących w skały.
Jeżeli chcesz wesprzeć działania związane z dostępem do terenów wspinaczkowych, możesz to zrobić udzielając Fundacji WSPINKA wsparcia finansowego. Więcej na ten temat znajdziesz na naszych stronach w dziale POMÓŻ.