Wzgórze 502 i Fiala - działania dostępowe
W grudniu zeszłego roku WSPINKA podjęła pierwsze kroki, mające na celu rozwiązanie problemu swobodnego i bezproblemowego dostępu wspinaczy do dróg wspinaczkowych na skałach Fiala i Wzgórze 502. Mateusz Paradowski spotkał się z Panem Łukaszem Glińskim - Zastępcą Wójta Jerzmanowic-Przegini. W trakcie rozmowy przedstawił pokrótce zjawisko "eksterementalnego pseudoekologa" i zaproponował podjęcie wspólnych działań zmierzających do rozwiązania tego problemu. Ustalono m. in., iż w marcu lub kwietniu b. r. zorganizowane zostaną spotkania z właścicielami prywatnych działek na terenie których położone są Fiala i "502"-ka.
Spotkanie w Urzędzie Gminy poprzedzone zostało działaniami w lokalnej społeczności - Mateusz Paradowski odwiedził miejscowych przedsiębiorców, którzy ponoszą straty z powodu malejącego ruchu turystycznego a także skontaktował się z okolicznymi mieszkańcami, w celu zachęcenia ich to wspólnych działań. Było to o tyle łatwe, że Fundacja WSPINKA od wielu lat działa na tym terenie i współpracuje z osobami mieszkającymi w pobliskich Łazach. Obecnie realizowany jest projekt mający na celu promocję turystyki i wspinaczki na terenie Jerzmanowic a aktywność niezrównoważonego psychicznie mieszkańca, skutecznie zniechęca do odwiedzania wspomnianych skałek, które obecnie prawie całkiem opustoszały. Dodatkowym bodźcem do podjęcia działań przez zarząd WSPINKI, był fakt braku widocznych efektów działań innych organizacji, które od wielu lat bezskutecznie próbują rozwiązać ten problem.
Wszystkie działania prowadzone dotychczas w ramach programu teren WSPINKA były prowadzone wolontarystycznie a koszty przejazdu sfinansowano z prywatnych środków przez Mateusza Paradowskiego. Aby było możliwe dalsze skuteczne kontynuowanie rozpoczętych działań niezbędna jest pomoc wszystkich osób, które chciałyby się wspinać na tych terenach bez zagrożenia kontaktu z fekaliami. Zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy przez przekazanie 1% lub wpłatę darowizny. Uzyskane w ten sposób środki pomogą rozwiązać problem bezpiecznego dostępu do jednych z najbardziej atrakcyjnych podkrakowskich skał.
Kwestie związane z zanieczyszczaniem fekaliami skał oraz terenów do nich przyległych (czego dopuszcza się od wielu lat, mieszkająca w pobliżu osoba), zostały także poruszone przez przedstawiciela WSPINKI na spotkaniu ze specjalistą ochrony przyrody Panem Piotrem Sułkiem - pracownikiem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Nie ulega wątpliwości, że takie akty wandalizmu stoją w sprzeczności z przepisami prawa dotyczącymi ochrony przyrody. Należy zauważyć, że zarówno skała "Grodzisko" jak i skała "Łysa" (zwane przez wspinaczy jako 502 i Fiala) są pomnikami przyrody i położone są dodatkowo na obszarze Natura 2000.