Turnia Gruszczyńskiego
Turnia Gruszczyńskiego posiada wystawę południowo-wschodnią i jest lekko zacieniona przez otaczający las. Na jej piaskowcowej ścianie o wysokości około 10 metrów znajdziemy 2 drogi o trudnościach VI.1+/2 oraz VI.3+, które posiadają kompletną stałą asekurację i zostały wytyczone przez Łukasza Gruszczyńskiego.
Piaskowiec z którego zbudowane są skały wzgórza Szczytnik, dzięki krzemionkowemu spoiwu jest wyjątkowo twardy, zapewniając świetne tarcie i dorównując skałom granitowym.
DOJAZD
Kierujemy się na Kłodzko a następnie drogą krajową nr 8 na Szczytną. Po dotarciu do centrum Szczytnej, skręcamy na skrzyżowaniu w lewo przed mostem na Bystrzycy Dusznickiej (zaraz za mostem jest następne skrzyżowanie i szosa w lewo na Polanicę-Zdrój). Jadąc od skrzyżowania łącznie 1,8 km (najpierw ulicą Leśną a następnie stromo pod górę ulicą Zamkową), osiągamy grzbiet Szczytnika i parking tuż obok platformy widokowej na Diabelskiej Skale, nazwanej przez wspinaczy Widokową.
Jadąc od strony Wałbrzycha kierujemy się na Głuszycę, Nową Rudę, którą omijamy, skręcając na Wambierzyce.
Jadąc od Jeleniej Góry najkrótszą droga prowadzi przez Czechy, do których wjeżdżamy w Lubawce a następnie kierujemy się na Kudowę-Zdrój.
Odległości od centrum: Kłodzka – 18 km, Wałbrzycha – 61 km, Wrocławia – 107 km
Koordynaty geograficzne:
parking - 50º24’39.2’’N, 16º27’26.4’’E (50.41088, 16.45732)
Turnia Gruszczyńskiego - 50º24’28.0’’N, 16º27’37.1’’E (50.40777, 16.46030)
DOJŚCIE
Z parkingu idziemy najpierw leśną drogą a następnie za szlabanem skręcamy w lewo i podążamy za czarnymi znakami Leśnego Szlaku Wspinaczkowego. Po przejściu 350 metrów skręcamy ze szlaku w prawo i stromo opadającą ścieżką pomiędzy ścianami skalnymi osiągamy cel po około 130 metrach, mijając po drodze Okienną oraz sąsiadujący Mur Okiennej.
Prace eksploracyjne na Orlich Skałach cały czas postępują i są prowadzone w ramach programu nowa WSPINKA przez Monikę Szyrmer, Marka Freusa, Grzegorza Płoskę i Michała Polaszczyka. Grzesiek jest kustoszem rejonu, który społecznie od wielu lat wytycza nowe drogi, organizuje akcje sprzątania i dba o właściwe relacje z Nadleśnictwem.
Projekt zagospodarowania i udostępnienia szczytnickich skał jest realizowany w porozumieniu z właścicielem terenu Nadleśnictwem Zdroje ze Szczytnej. Materiały instalacyjne są finansowane ze środków Województwa Dolnośląskiego oraz 1% podatku przekazanego Fundacji WSPINKA.
UWAGI
ZASADY UPRAWIANIA WSPINACZKI NA SKAŁACH SZCZYTNIKA
1. Obowiązują ogólne zasady kultury osobistej - nie wolno hałasować, śmiecić i pozostawiać nieczystości.
2. Nie należy wspinać się po opadach deszczu - mokra skała jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.
3. Stosowanie magnezji jest dopuszczalne jedynie na trudnych sportowych liniach i wyłącznie pod warunkiem całkowitego usunięcia jej śladów po zakończeniu wspinaczki.
4. Niedopuszczalne jest ingerowanie w rzeźbę skały - obowiązuje zakaz drytoolingu.
5. Opuszczając rejon należy zabierać śmieci (zarówno własne jak i pozostawione przez innych).
- Tagi
- Szczytnik
- nowa WSPINKA
- teren WSPINKA
- Leśny Szlak Wspinaczkowy
- Nadleśnictwo
- Zdroje
- 1%
- piaskowiec
- Łukasz Gruszczyński
- Monika Szyrmer
- Grzegorz Płoska
- Marek Freus
- Michał Polaszczyk