Udało się odzyskać dostęp do Niskiego Muru i Estetów na Krzemionkach!
5 marca w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej Mateusz Paradowski - Prezes Zarządu Fundacji WSPINKA podpisał umowę użyczenia nieruchomości gruntowej, położonej przy ul. Limanowskiego w Krakowie. Zgodnie z jej zapisami, WSPINKA uzyskała tytuł prawny i dzięki temu zapewniła dostęp do części ściany skalnej byłego kamieniołomu pod św. Benedyktem, zwanym przez wspinaczy Krzemionkami, położonej przy placu zabaw.
Od 6 sierpnia ubiegłego roku wspinanie w tym rejonie było zakazane, po tym jak Polski Związek Alpinizmu oraz Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały" wystąpiły z wnioskiem o udostępnienie działki nr 569/13 do Zarządu Budynków Komunalnych i uzyskały odmowę uprawiania wspinaczki w tej części Krzemionek.
Oprócz użyczenia części działki nr 569/13, Fundacja WSPINKA na takich samych zasadach uzyskała tytuł prawny do części działek nr 430/4 i 430/10 obr. 13.
To nie wszystkie sukcesy związane z tym terenem: w styczniu została podpisana inna umowa użyczenia (z Panią Dyrektor mgr Bożeną Skowronek z Gimnazjum nr 35 im. Zofii Chrzanowskie) części działki nr 423/1 obr. 13. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie pieszego ciągu komunikacyjnego od ul. Rękawka do terenu ścian skalnych za szkołą. Pozwoli to na nieograniczony i powszechny dostęp do dróg wspinaczkowych w większości sektorów Krzemionek, położonych za szkołą (nie będą potrzebne żadne legitymacje, zaświadczenia, oświadczenia, indywidualne pozwolenia i zgody aby móc się wspinać za szkołą).
O wszystkich działaniach jakie zostały podjęte przez Mateusza Paradowskiego reprezentującego Fundację WSPINKA, w celu uzyskania formalnego dostępu do Krzemionek, można przeczytać na stronie poświęconej temu projektowi w dziale UŻYCZENIE TERENU. Aby krótko podsumować podajemy kilka liczb i informacji:
- czas trwania działań - 37 miesięcy (choć pierwsze kroki zostały podjęte już w drugiej połowie 2010 roku)
- ilość spotkań i wizyt w różnych urzędach - co najmniej 25
- ilość przejechanych kilometrów w związku ze sprawą - nie mniej niż 4.000
- ilość godzin poświęconych na nieodpłatną pracę - co najmniej 350
- ilość dokumentów i "papierków" sporządzonych - znaczny stos
Wszystkie działania były prowadzone wolontarystycznie przez Mateusza Paradowskiego a koszty związane z dojazdem prywatnym samochodem zostały sfinansowane z jego prywatnych środków. Obala to jeden z mitów mówiących, że pracując społecznie nie da się profesjonalnie załatwiać skomplikowanych spraw związanych z dostępem do rejonów wspinaczkowych w Polsce, a przykład Krzemionek pokazuje wręcz, że model opłacania pracownika jest o wiele mniej skuteczny oraz znacznie mniej efektywny z ekonomicznego punktu widzenia.
Pragniemy podziękować pracownikom Zarządu Infrastruktury Sportowej z Działu Nieruchomości i Regulacji Stanów Prawnych - Pani Kierownik Halinie Szłapie oraz Jakubowi Gumułczyńskiemu, którzy wykazując entuzjazm dla pomysłu i planów Fundacji WSPINKA, udzielili też znacznej pomocy merytorycznej przy "rozgryzaniu" zawiłości formalnych.
Lakoniczne zestawienie planowanych przez nas działań, które pozwolą zapewnić bezpieczny i fizyczny dostęp do Krzemionek można znaleźć w dziale PLANOWANE DZIAŁANIA. Jest tego nie mało i nie ma się co łudzić, że uda się to zrealizować pracując społecznie. Główne źródła finansowania tak poważnego i kompleksowego przedsięwzięcia upatrujemy w projektach unijnych. Natomiast aby móc je pozyskać niezbędne jest podjęcie szeregu działań wstępnych (ekspertyzy, prace projektowe itp.) a także zapewnienie wkładu własnego. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie projektu "Parku rekreacyjno-sportowego na Krzemionkach", którego realizacja będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i, co ważniejsze, zagwarantuje dostęp do Krzemionek dla wszystkich wspinających się lub nie osób prawdopodobnie na zawsze. Wsparcia można udzielić:
- dokonując darowizny na cele pożytku publicznego i obniżając dzięki temu kwotę rocznego podatku dochodowego,
- zostając sponsorem lub pomagając pozyskać go,
- przekazując 1% podatku dochodowego w ramach rocznego rozliczenia PIT - w tym celu udostępniamy program on-line, dzięki któremu wypełnienie deklaracji podatkowej będzie o wiele łatwiejsze a cel szczegółowy "KRZEMIONKI DLA WSPINACZY" będzie wskazany automatycznie.
Na zakończenie ważne informacje dotyczące terenu Krzemionek i przebywania w pobliży ścian skalnych. Więcej szczegółów można znaleźć w dziale WAŻNE INFORMACJE.
W obecnym stanie ścian skalnych, wspinaczka na Krzemionkach jak również przebywanie bezpośrednio pod ścianami skalnymi, zagraża życiu i zdrowiu z uwagi na możliwość samoistnego spadania kamieni oraz fragmentów skał. Zagrożenie dotyczy nie tylko wspinaczy ale także osób postronnych (szczególnie dzieci na placu zabaw), które mogą doznać obrażeń od skał i kamieni strąconych w czasie wspinania.
Mur getta oddzielający sektory przy placu zabaw oraz za szkołą jest wpisany do rejestru zabytków i podlega prawnej ochronie. Nie wolno przechodzić przez mur getta ani w żaden sposób naruszać jego substancji.
Zwracamy się także z prośbą do osób administrujących witrynami internetowymi o tematyce wspinaczkowej aby zweryfikowały informacje dotyczące poruszania się po terenie Krzemionek, zgodnie z powyższymi wskazówkami.