Małopolska Gościnna
Babka
Babka położona jest na początku Brandysowej Polany tuż przy potoku Będkówka w Dolinie Będkowskiej.
Januszkowa Baszta
Januszkowa Baszta jest najwyższą skałą z pośród wapiennych wychodni zlokalizowanych na Januszkowej Górze. Znajdziemy na niej 28 linii wspinaczkowych o trudnościach od IV do VI.4 oraz jeden projekt. Wszystkie drogi oprócz jednej linii posiadają komplet stałych punktów asekuracyjnych.
Plaskolec
Plaskolec to sięgająca 12 metrów wysokości niewielka wapienna skała, leżąca u podnóża Plaskuli. Jest ona świetną miejscówką na upalne dni z uwagi cień rzucany przez otaczający las.
Tropikalna Skała
Zbudowana z piaskowca Tropikalna Skała oferuje ponad 25 dróg wspinaczkowych o zróżnicowanych trudnościach. Świetnie nadaje się na chłodne dni z uwagi na dobre nasłonecznienie ścian skalnych.
Imbramka
Imbramka to niewielka wapienna skałka o wysokości około 7 metrów, która bezpośrednio sąsiaduje z nieco większą Imbramą i oferująca 8 bardzo łatwych linii wspinaczkowych, wyposażonych w kompletną stałą a
Imbrama
Imbrama to niewielki wapienny murek o wysokości około 10 metrów, która bezpośrednio sąsiaduje z mniejszą Imbramką i oferująca 15 przeważnie łatwych linii wspinaczkowych, wyposażonych w kompletną stałą a
Okiennik Będkowski
Okiennik Będkowski to wapienna grzęda skalna opadająca do dna Doliny Będkowskiej nieopodal Brandysowej Polany i Będkowskiej Baszty.
Nowa droga na Pazurku koło Olkusza
W ubiegłym roku Przemek Rostek w ramach programu nowa WSPINKA wytyczył na Pazurku nową drogę o nazwie Pazurrissima i trudnościach VI.3.
Pazurek
Na imponującej wysokością ponad 30 metrowej ścianie Pazurka wytyczono 34 drogi wspinaczkowe o trudnościach od III do VI.4+ oraz jeden projekt. 7 linii wymaga użycia własnej protekcji, pozostałe drogi zaopatrzone są w komplet stałej asekuracji.
Skała nad polaną
Skała nad polaną została przygotowana do wspinania przez Artura Kowalczyka, który oprócz znacznych nakładów pracy, sfinansował także koszty punktów asekuracyjnych.
Rzeszoto
12-metrowej wysokości wapienna skałka o wystawie północno-zachodniej oferuje 5 dróg o trudnościach około VI, wyposażonych w kompletną stałą asekurację. Rzeszoto świetnie nadaje się na upały z uwagi na mocne zacienienie przez otaczający las.
Plaskula
Plaskula to sięgająca 16 metrów wysokości rozległa wapienna skała z główną ścianą o północno-wschodniej wystawie. Jest ona świetną miejscówką na upalne dni z uwagi cień rzucany przez otaczający las.
Walec
Walec to prawie 20-metrowej wysokości wapienna skała z główną ścianą o wystawie wschodniej. Jest on świetną miejscówką na upalne dni z uwagi cień rzucany przez otaczający las.
Zamkowa Strażnica
Zamkowa Strażnica wznosi się nieopodal czarnego szlaku. Jej wapienna ściana o południowo-zachodniej wystawie osiąga wysokość 18 metrów i oferuje 7 dróg wspinaczkowych o trudnościach od IV+ do VI.2+.
O Łabajowej Baszcie i latającej wancie
W północnej części Doliny Będkowskiej, na skraju polany przy Jaskini Łabajowej znajduje się wapienna turnia zwana Łabajowa Baszta.
Łabajowa Baszta
W północnej części Doliny Będkowskiej, na skraju polany przy Jaskini Łabajowej znajduje się wapienna turnia zwana Łabajowa Baszta.
Skałoplan Jęzorów w Dolinie Prądnika
Będąc w Sułoszowej warto odwiedzić przewieszone Jęzory, położone w Wąwozie Paskowe Doły - bocznej odnodze Doliny Prądnika. Aby zachęcić do wycieczki w ten rejon, w dziale TOPO publikujemy aktualny skałoplan.
Aktualny skałoplan Hadesu w Dolinie Będkowskiej
W ostatnich latach prace na skałach Hadesu prowadzili Artur Kowalczyk oraz Przemek Rostek.
Średnik
W sezonie 2014 Wojtek Bieniek w ramach programu nowa WSPINKA oczyścił i zainstalował punkty asekuracyjne na drugim i trzecim wyciągu linii Trasa Średnikowa.
Rozpoczynamy Tropikalny sezon wspinaczkowy
Nadchodzący łikend zapowiada się na tyle ciepły, że powinno być możliwe komfortowe wspinanie na Tropikalnej Skale nad Jeziorem Czorsztyńskim. Tym samym jest okazja, aby bardzo wcześnie w tym roku rozpocząć sezon skałkowy.
Skała z Bluszczem
Skała z Bluszczem położona jest w środkowej części Doliny Będkowskiej, na przeciwko Czarcich Wrót, po drugiej strony doliny i kilkadziesiąt metrów nad jej dnem. Dojście do niej jest trochę skomplikowane i wymaga kilkudziesięciu minut marszu.
Jęzory
Jęzory to niesamowita przewieszona skała znajdująca się w Wąwozie Paskowe Doły w miejscowości Sułoszowa. Jęzory to doskonała miejscówka na upalne dni, oferująca 14 dróg w trudnościach od V+ do VI.4+. Rejon przygotował Maciek Krzywda w ramach programu nowa WSPINKA.
Tropikalna Skała nad Jeziorem Czchowskim
Jeszcze pół roku temu nikt nie przypuszczał, że niedaleko Rożnowa powstanie całkiem nowy rejon wspinaczkowy, oferujący 20 linii wspinaczkowych, często sięgających 20 metrów wysokości.
Szkatułka
Szkatułka to niewysoka skałka, położona pomiędzy Kowadłem i Cieplarnią nieopodal czarnego szlaku, biegnącego dnem Wąwozu. Znajdziemy na niej 4 drogi wspinaczkowe, z których połowa posiada kompletną stałą asekurację. Trudności w przedziale od III+ do VI.1+.
Cieplutkie nowości w Wąwozie Ostryszni
Na Cieplarni pojawiły się nowe propozycje, powiększając ofertę łatwych linii w Ostryszni.
Skała została oczyszczona i ubezpieczona przez Przemka Rostka - kustosza Wąwozu Ostryszni.
Sanatorium w Ostryszni
Zapraszamy do odwiedzenia Sanatorium w Wąwozie Ostryszni. Oprócz dotychczasowych łatwych linii wspinaczkowych, w ostatnim czasie pojawiły się tam dwie nowości i jeden wariant, autorstwa Przemka Rostka - kustosza rejonu.
Kolejne nowości na Łabajowej
W ostatnich latach Łabajowa systematycznie zyskuje na popularności dzięki wielu łatwym drogom "odkopanym" przez Mateusza Paradowskiego, który prowadzi eksplorację w tym rejonie od 2009 roku w ramach programów nowa WSP
10 łatwych pasaży na Organach skomponował Przemek Rostek
Wąwóz Ostryszni systematycznie wzbogaca się o wiele łatwych dróg wspinaczkowych. Także na Organach pojawiło się 10 nowości, wszystkie o ekstremalnie łatwych trudnościach - od III do VI.
Kolejne łatwe nowości w Wąwozie Ostryszni
Prace eksploracyjne w Wąwozie Ostryszni trwają nieustannie. Dzięki działaniom Przemka Rostka, wspieranego przez Dominika Jańca, na Kowadle można się wspinać obecnie na 17 drogach, z których 10 ma trudności nie większe niż VI.
Murek z Wampirami
Murek z Wampirami, o wysokości dochodzącej do 16 metrów, przylega do Wielkiej Ostryszniańskiej i oferuje obecnie 20 łatwych linii wspinaczkowych, w większości wyposażonych w kompletną stałą asekurację.
Wielkie i niewielkie skały w Wąwozie Podskalańskim
Kilka kilometrów od rogatek Krakowa znajduje się malowniczy Wąwóz Podskalański, w którym można się wspinać lub pospacerować.
Wymiana asekuracji na Skale z Bluszczem
Działający aktywnie w Dolinie Będkowskiej Artur Kowalczyk, rozpoczął w ubiegłym roku renowację Skały z Bluszczem.
IV Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego
W sobotę 11 maja odbędzie się IV Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego - Ostańce Jerzmanowickie 2013.
Kowadło
Kowadło, o wysokości 14 metrów, oferuje obecnie 17 linii wspinaczkowych oraz 2 projekty, które w większości są wyposażone w kompletną stałą asekurację. Trudności oscylują w przedziale od III do VI.4. Wystawa ścian jest zachodnia i południowa a otaczający las daje nieco cienia.
Grupa Sarniej w Wąwozie Przecówki
Nowy rejon, położony w Wąwozie Przecówki (boczna odnoga Doliny Będkowskiej, na przeciw Sokolicy) został przygotowany do wspinaczki klasycznej przez Dominika Jańca w ramach programu nowa WSPINKA.
Pociski
Pociski to niewielka wapienna skałka, o wysokości sięgającej 10 metrów, położone jest na początku doliny, na stoku nieco ponad szlakiem, nieopodal Sanatorium. Znajdziemy na niej 4 bardzo łatwe drogi, z których 2 posiadają kompletną stałą asekurację.
Łabajowa
W ostatnich latach Łabajowa systematycznie zyskuje na popularności dzięki wielu łatwym drogom "odkopanym" przez Mateusza Paradowskiego, który prowadzi eksplorację w ramach programów nowa WSPINKA i
Zadanie publiczne "Małopolska Gościnna" zakończone!
Zakończyliśmy realizację zadania publicznego z dziedziny turystyki w Województwie Małopolskim.
Cieplarnia
Skała o wysokości do 15 m, nieco zacieniona o wystawie zachodniej i północno-zachodniej. Znajdziemy na niej obecnie 15 linii wspinaczkowych, z których wszystkie oprócz jednej posiadają kompletną stałą asekurację.
Organy
Rozległy masyw składający się z kilku turni łączących się w kilkudzuesięciometrowej długości mur skalny. Wystawa głównie północno-zachodnia i znaczne zacienienie sprzyjają wspinaczce w upalne dni.
Fortepian
Skała o wysokości do 18 m, mocno zacieniona o wystawie zachodniej i południowej z 11 drogami o trudnościach od III do VI.1+, z których 6 posiada stałą asekuracje. Położona jest kilkadziesiąt metrów od czarnego szlaku przy ścieżce biegnącej boczną dolinką w kierunku północno-wschodnim.