Łabajowa
W ostatnich latach Łabajowa systematycznie zyskuje na popularności dzięki wielu łatwym drogom "odkopanym" przez Mateusza Paradowskiego, który prowadzi eksplorację w ramach programów nowa WSPINKA i rodzinna WSPINKA. Wykonał on także kompleksową renowację istniejących linii w ramach programu bezpieczna WSPINKA, w wyniku czego całe stare i zardzewiałe "żelastwo" zniknęło ze ścian Łabajowej.
Mateusz, który stał się kustoszem rejonu, działa tam od 2009 roku. W pracach, na przestrzeni ponad 5 lat, pomagali: Anna Heller, Grzegorz Rettinger, Przemek Rostek a zwłaszcza Tadeusz Sokołowski. O szczegółach prowadzonych działań można przeczytać w dziale PROJEKTY.
Wsparcia finansowego w tych działaniach udzielała Gmina Wielka Wieś oraz Województwo Małopolskie, a wszystkie prace odbywały się we współpracy z właścicielem terenu.
Zestawienie autorów "nowożytnych" linii na Łabajowej oraz osób, które jako pierwsze je pokonały można znaleźć w dziale NOWOŚCI.
DOJAZD
Od Krakowa jedziemy szosą nr 94 na Olkusz. Za miejscowością Biały Kościół skręcamy w lewo w boczną drogę, zgodnie ze wskazaniem drogowego znaku turystycznego "Jaskinia Nietoperzowa". Skręt znajduje się kilkadziesiąt metrów za Karczmą Maciejówką, położoną po przeciwnej stronie "olkuskiej".
Jadąc od strony Katowic i Olkusza skręcamy w prawo po minięciu miejscowości Jerzmanowice, kierując się podobnie na Jaskinię Nietoperzową.
Odległości od centrum:
Katowic - 64 km, Krakowa – 24 km, Olkusza – 20 km
Koordynaty geograficzne:
parking koło Jaskini Nietoperzowej
50º11’35.7’’N, 19º46’32.9’’E (50.193262, 19.775813)
Łabajowa
50º11’26.1’’N, 19º46’21.3’’E (50.190591, 19.772589
OPIS
Łabajowa jest zlokalizowana na początku Doliny Będkowskiej od jej północno-wschodniej strony. Znajduje się kilkadziesiąt metrów od końca asfaltowej drogi biegnącej w bok od szosy z Krakowa do Olkusza nr 94 w kierunku Jaskini Nietoperzowej.
Samochód najlepiej zaparkować na małym polnym parkingu przy końcu asfaltu. Idąc dalej kamienistą drogą, po kilkunastu metrach dochodzimy do ogrodzenia, za którym widoczne są skały Przedszkole, Mniszkowa, Łabajowa, Łabajowa Baszta i Łabajowe Basteje.
Skała ma do 20 m wysokości i różnorodną wystawę, jednakże nie należy do miejsc mocno nasłonecznionych. W ramach prowadzonym od 2009 roku przez Fundację WSPINKA działaniom powstało 30 nowych dróg wspiaczkowych, wyposażonych w kompletną asekurację a ostatnie 4 zostaną "dokończone" w obecnym sezonie. Oprócz tego wymienione zostały stare punkty asekuracyjne na 20 istniejących wcześniej liniach. Dzięki temu obecnie na Łabajowej można bezpiecznie wspinać się po 59 drogach w przedziale trudności od II do VI.6
UWAGI
Aktualne informacje na temat warunków wspinania się na skałach grupy Łabajowej położonych na prywatnym terenie można znaleźć w dziale PROJEKTY.