Kruk
Kierujemy się na Kłodzko a następnie drogą krajową nr 8 na Szczytną. Po dotarciu do centrum Szczytnej, skręcamy na skrzyżowaniu w lewo przed mostem na Bystrzycy Dusznickiej (zaraz za mostem jest następne skrzyżowanie i szosa w lewo na Polanicę-Zdrój). Jadąc od skrzyżowania łącznie 1,8 km (najpierw ulicą Leśną a następnie stromo pod górę ulicą Zamkową), osiągamy grzbiet Szczytnika i parking tuż obok platformy widokowej na Diabelskiej Skale, nazwanej przez wspinaczy Widokową.
Jadąc od strony Wałbrzycha kierujemy się na Głuszycę, Nową Rudę, którą omijamy, skręcając na Wambierzyce.
Jadąc od Jeleniej Góry najkrótszą droga prowadzi przez Czechy, do których wjeżdżamy w Lubawce a następnie kierujemy się na Kudowę-Zdrój.
Odległości od centrum:
Kłodzka – 18 km, Wałbrzycha – 61 km,
Wrocławia – 107 km
Koordynaty geograficzne:
parking
50º24’39.2’’N, 16º27’26.4’’E
(50.410884, 16.457320)
Kruk
50º24’24.6’’N, 16º27’49.8’’E
(50.406831, 16.463823)
Z parkingu idziemy w przeciwną stronę niż do platformy widokowej, najpierw około 50 metrów bitą drogą a następnie ścieżką przy ogrodzeniu zabudowań kościelnych (ścieżka "odbija" nieco w lewo od drogi). Ścieżka wiedzie grzbietem wzniesienia a cel osiągamy po przejściu niewiele ponad 0,5 km i zejściu w prawo i w dół do podstawy skał.
Kruk to imponujący piaskowcowy mur oferujący obecnie 12 linii wyposażonych w kompletną stałą asekurację o trudnościach od VI do VI.3+/4. Skała o wysokości 25 metrów ma wystawę przeważnie południową i świetnie nadaje się na chłodne dni.
Piaskowiec z którego zbudowane są skały wzgórza Szczytnik, dzięki krzemionkowemu spoiwu jest wyjątkowo twardy, zapewniając świetne tarcie i dorównując skałom granitowym.
W pracach porządkowych oraz usuwaniu kruszyzny brała udział grupa lokalnych wspinaczy, której działania koordynował Grzesiek Płoska. Instalacje punktów asekuracyjnych przeprowadził Artur Pierzchniak a także Marek Freus. W pracach brali udział: Mariusz Adamczak, Miłosz Czerkawski, Mariusz Pietrzak, Marcin Piskorowski oraz Przemek Siniecki.
Projekt zagospodarowania i udostępnienia szczytnickich skał jest realizowany w porozumieniu z Miastem Szczytna. Niezbędne materiały do wykonania punktów asekuracyjnych zostały zakupione ze środków: Fundacji WSPINKA pochodzących z 1%, z budżetu Województwa Dolnośląskiego a także prywatnych osób.
W ramach realizowanego w 2014 roku programu Nowa WSPINKA, Artur Pierzchniak zainstalował stałe punkty asekuracyjne na 2 drogach. Projekt był współfinansowany ze środków Województwa Dolnośląskiego.