Sarnia Skała
DOJAZD
Od Krakowa jedziemy szosą nr 94 na Olkusz. W miejscowości Jerzmanowice skręcamy w lewo na Szklary i Krzeszowice. Po przejechaniu ok. 3,3 km skręcamy w lewo na Łazy. Wąska asfaltowa droga doprowadza nas po 1,5 km do szosy biegnącej przez centrum Łazów. Skręcamy w prawo, by po ok. 2 km (z czego ostatnie 1,3 km ubitą "gruntówką") dojechać na skraj lasu. Parkować należy tak, aby nie blokować dróg leśnych oraz dróg obok lasu i nie utrudniać ruchu pojazdów robotników leśnych (las jest państwowy i odbywają się tam regularnie wycinki i transport drewna). Drogą, którą przyjechaliśmy, odbywa się również ruch pojazdów i maszyn rolniczych w stronę gospodarstw znajdujących się na Brodle, co trzeba mieć na uwadze parkując samochód.
Jadąc od Olkusza postępujemy podobnie po dojechaniu do Jerzmanowic w kierunku na Kraków.
Odległości: od centrum Krakowa – 30 km, od Olkusza – 22 km, od Katowic – 62 km.
Koordynaty geograficzne: 50º10’35.85’’N, 19º43’43.01’’E (50.17618, 19.72865)
Do skał Sarnia i Ambona, położonych na północnym stoku Wąwozu Przecówki, możemy dojść od strony miejscowości Szklary. Od leśnego miejsca parkingowego idziemy dalej tą samą utwardzoną drogą, by po około 100 metrach skręcić w prawo w gruntową drogę, biegnącą do dna Wąwozu Przecówki. Kilkadziesiąt metrów w dół wąwozu znajdują się skały.
Do Grupy Sarniej można także dojść od strony Doliny Będkowskiej, mijając po drodze Brandysową.
OPIS
Rejon Grupy Sarniej został przygotowany przez Dominika Jańca i wymagał znacznych nakładów prac ziemnych. Dominik zainstalował także punkty asekuracyjne na wszystkich drogach z wyjątkiem Brawury i Nonszalancji oraz Szacownej Przecówki, które zostały ubezpieczone przez Mateusza Paradowskiego. W późniejszym czasie 3 linie dodał Artur Kowalczyk, dzięki czemu powstały Plastelinowy Tygrys, Byczek z Kwiatkiem w Pysku oraz Pułapka na Myszy.
Ściana Sarniej Skały dochodzi do 16 metrów wysokości i ma wystawę południowo-zachodnią. Schowana w drzewach, doskonale nadaje się zarówno na upalne jak i zimne dni.
Na Sarniej Skale zlokalizowanych jest 15 dróg wyposażonych w kompletną asekurację i oferujących wspinaczkę o trudnościach od IV do VI.1+.
W ramach realizowanych w latach 2011 i 2012 przez Fundację WSPINKA zadań publicznych, na 12 drogach wspinaczkowych zostały zainstalowane nowe punkty asekuracyjne. Zakup niezbędnych materiałów został sfinansowany ze środków publicznych Województwa Małopolskiego oraz funduszy własnych Fundacji WSPINKA pochodzących z 1 %.
UWAGI
Przy poruszaniu się samochodami w okolicach Brodła, należy wykazać maksimum ostrożności i rozsądku. Wspinanie jak i inne rodzaje aktywności są tam tolerowane, jednak rejon ten, z uwagi na bliskość kościoła i zabudowań, był w ostatnich latach miejscem różnych konfliktów pomiędzy mieszkańcami a osobami wspinającymi się, które zakłócały spokój. Z tego względu odradzamy korzystanie z drogi biegnącej koło kościoła w Szklarach i prowadzącej nad Brodło.