Kraków

Wolski Murek-

Wolski Murek

Wolski Murek to mierząca około 10 metrów wapienna wychodnia o wystawie przeważnie północno-zachodniej, na której można się wspinać po 43 drogach, w większości wyposażonych w stałą asekurację o trudnościach od II do VI.4+. Skała jest mocno zacieniona przez otaczający ją las.

Kawalerskie Skały-

Kawalerskie Skały

Kawalerskie Skały to trzy wapienne murki o zmiennej wystawie, które osiągają wysokość do 15 metrów. Skała oferuje obecnie 35 wspinaczkowych linii o trudnościach w przedziale od III do VI.3+/4, posiadających kompletną stałą asekurację.

Strzelnica-

Strzelnica

Strzelnica to dwie kilkunastometrowej wysokości wapienne ściany o wystawie północnej, na których można się wspinać po 26 drogach, wyposażonych w stałą asekurację o trudnościach od III- do VI.2.

Umowa o współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej

Umowa o współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej

Fundacja WSPINKA podpisała z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie umowę o współpracy w zakresie zagospodarowania na potrzeby uprawiania wspinaczki skały położnej na terenie, który znajduje się we władaniu ZZM.

Zamkowa Strażnica-

Zamkowa Strażnica

Zamkowa Strażnica wznosi się nieopodal czarnego szlaku. Jej wapienna ściana o południowo-zachodniej wystawie osiąga wysokość 18 metrów i oferuje 7 dróg wspinaczkowych o trudnościach od IV+ do VI.2+.

Skała w Januszowicach-

Skała w Januszowicach

Skała w Januszowicach położna jest jedynie 12 kilometrów od centrum Krakowa, przy szosie nr 794 prowadzącej do Skały i Wolbromia. Mierzy ona około 16 m wysokości i z uwagi na wystawę południowo-zachodnią i południową idealnie nadaje się na chłodne dni.

Sępia Czułowska-

Sępia Czułowska

Sępia Czułowska została kompleksowo zagospodarowana przez Przemka Rostka w latach 2007 - 2010. Wcześniej w roku 2000 dwie linie wytyczyli Wojciech Słowakiewicz i Piotr Turkot a pierwszych przejść wspinaczkowych dokonał Ryszard Rico Malczyk.  

Patrol Garliczka-

Patrol Garliczka

Patrol Garliczka to wapienna ściana o wysokości 14 metrów, u podnóża której przepływa niewielki strumień. Wystawa południowo-zachodnia i znaczne zacienienie przez otaczające drzewa sprawiają, że wspinaczka jest możliwa o różnych porach roku i dnia.

Głowa Słonia-

Głowa Słonia

Wapienna skałka Głowa Słoni wznosi się nad Doliną Aleksandrowicką i sąsiaduje z dobrze widoczną z szosy biegnącej jej dnem znacznie większym Krzywosądem. Na ścianach Głowy Słonia o wysokości maksymalnie 12 metrów, znajdziemy 7 linii o  trudnościach od IV+ do VI.4/4+.

Krzywosąd-

Krzywosąd

Skała "Krzywy Sąd" wznosi się nad Doliną Aleksandrowicką i jest dobrze widoczna z szosy biegnącej jej dnem. Na szczycie wapiennej turnicy znajduje się punkt widokowy oraz krzyż.

Kubincowa Baszta-

Kubincowa Baszta

Kubincowa Baszta jest najbardziej na północ położoną rozległą wapienną wychodnią o wysokości sięgającej 20 metrów. Przylega ona od strony południowej do Kubincowej Skały, tworząc przełaz.

Zagłosuj na rewitalizację krakowskich Krzemionek !

Zagłosuj na rewitalizację krakowskich Krzemionek !

Rozpoczęło się głosowanie na przedsięwzięcia zgłoszone do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego miasta Krakowa. Wśród projektów znajdziecie pomysł pn. "Park rekreacyjno-sportowy pod św. Benedyktem", który zakłada m. in.

Spotkanie z Wicestarostą Powiatu Krakowskiego

Spotkanie z Wicestarostą Powiatu Krakowskiego

W ubiegłym tygodniu miało miejsce spotkanie Prezesa Zarządu Fundacji WSPINKA Mateusza Paradowskiego z panem Wojciechem Pałką Wicestarostą Powiatu Krakowskiego.

Esteci-

Esteci

Esteci (inna nazwa Mur Estetów) to najbardzej znany sektor Krzemionek - muru skalnego nieczynnego kamieniołomu pod Benedyktem. Rejon położony w krakowskim Podgórzu, przy ul. Rękawka.

Udało się odzyskać dostęp do Niskiego Muru i Estetów na Krzemionkach!

5 marca w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej Mateusz Paradowski - Prezes Zarządu Fundacji WSPINKA podpisał umowę użyczenia nieruchomości gruntowej, położonej przy ul.

Ważne informacje

W obecnym stanie wspinaczka na Krzemionkach jak również przebywanie bezpośrednio pod ścianami skalnymi, zagraża życiu i zdrowiu z uwagi na możliwość samoistnego spadania kamieni oraz fragmentów skał. Zagrożenie dotyczy nie tylko wspinaczy ale także osób postronny

Planowane działania

Głównym celem, dla którego podjęliśmy szereg działań, zakończonych uzyskaniem tytułu prawnego do terenu części kilku działek skupionych w najbliższym sąsiedztwie ścian skalnych byłego kamieniołomu pod św.

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla "Krzemionek"

W dniu 7 marca został wyłożony do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Stare Podgórze - Wzgórze Lasoty", na którym położony jest nieczynny Kamieniołom pod Benedyktem popularnie z

Historia użyczenia "Krzemionek" - uzupełnienie

W związku z informacjami zawartymi w komentarzu Pana Włodzimierza Porębskiego na jedym z portali internetowych, postanowiliśmy uzupełnić opis histo

Krzemionki dla wspinaczy i nie tylko...

W dniu 9 października, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, pomiędzy Fundacją WSPINKA a Gminą Miejską Kraków, została podpisana