Murawa
Skały nad boiskiem znajdują się niedaleko od parkingu przy boisku we wsi Dubie u wylotu Doliny Racławki i Doliny Szklarki. Murawa to 14-metrowa i sąsiadująca z Jupiterem wapienna ściana, położona na skraju boiska obok ujęcia wody. Na Murawie o wystawie południowo-zachodniej można wspinać się po 6 drogach w większości bardzo łatwych, wyposażonych w kompletną stałą asekurację. Trudności zawierają się w przedziale od IV- do VI.2. Oprócz tego na skale znajdują się 4 projekty. Z uwagi na znaczne nasłonecznienie, Skały nad boiskiem świetne sprawdzają się w najchłodniejsze dni.
Realizowany przez WSPINKĘ projekt zagospodarowania i udostępnienia Skał nad boiskiem jest wzorcowym przykładem współpracy międzysektorowej. Oprócz lokalnego środowiska wspinaczkowego, wsparcia i pomocy udzielają różne jednostki samorządowe a także instytucja ochrony przyrody. Dzięki zaangażowaniu społecznemu wielu osób oraz licznych podmiotów udało się stworzyć w krótkim czasie świetny rejon dla rodzinne wspinaczki.
DOJAZD
Od Krakowa kierujemy się na Krzeszowice szosą nr 79. Mijamy estakadę koło Leroy Merlin, która kieruje na autostradę i jedziemy dalej prosto 9,3 km (przejeżdżając przez Zabierzów), a następnie skręcamy za Kochanowem w prawo na Rudawę i Jerzmanowice. Po przejechaniu 6,8 km mijamy dochodzącą z lewej szosę z Krzeszowic, by 800 metrów dalej skręcić w prawo na Szklary i Jerzmanowice. Po 100 metrach tuż za mostem na Racławce, skręcamy w lewo i zostawiamy samochód na parkingu w pobliżu budynku "Sołtysówki".
Nie wolno wjeżdżać na boisko przy skałach!
Jadąc od Olkusza na Kraków szosą nr 94, skręcamy w Jerzmanowicach w prawo na Szklary i Dubie. Po zjechaniu do Dubia, przed mostem na potoku, skręcamy w prawo w stronę widocznego boiska.
Odległości od centrum: Krzeszowic – 7,5 km, Olkusza – 26 km, Krakowa – 27 km, N. Sącza – 120 km
Koordynaty geograficzne:
parking przy "Sołtysówce" w Dubiu - 50º09’11.8’’N, 19º41’39.8’’E (50.153285, 19.694376)
Murawa - 50º09’14.7’’N, 19º41’41.0’’E (50.154073, 19.694719)
OPIS
Skały nad boiskiem są intensywnie eksplorowane w ramach programu Rodzinna WSPINKA od 2016 roku, chociaż pierwsze wspinaczki hakowe, miały miejsce znacznie wcześniej. W pracach społecznych biorą udział członkowie KW TRAWERS z Krzeszowic a pomocy i wsparcia logistycznego udziela Pan Zbigniew Wąsik - Sołtys Dubia. Przy realizacji projektu pomocy udzielił także krakowski oddział Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, którego pracownik wziął udział w wizji lokalnej i uzgodnił z Fundacją WSPINKA zakres możliwych do przeprowadzenia prac eksploracyjnych z punktu widzenia uwarunkowań przyrodniczo-krajobrazowych.
Prace instalacyjne oraz oczyszczenie ściany Murawy wykonali Mateusz Paradowski oraz Tytus Woźniak, których wsparli znajomi: Piotr Napieraj i Artur Kowalczyk.
Materiały użyte do wykonania stałych punktów asekuracyjnych zostały sfinansowane ze środków Powiatu Krakowskiego.