Kobong
Przewieszonym filarem Kobonga Michał Polaszczyk wytyczył w 2021 roku klasyk rejonu - drogę Pandora, której pierwszego przejścia z dolną asekuracją dokonał jesienią 2022 roku Michał Górski, oceniając trudności na VI.7.
DOJAZD
Kierujemy się na Kłodzko a następnie drogą krajową nr 8 na Szczytną. Po przejechaniu 9 km docieramy do skrzyżowania z drogą nr 388 (biegnącą od Polanicy-Zdrój), na którym w zależności od planowanego postoju skręcamy w prawo na Wambierzyce lub jedziemy prosto. W pierwszym przypadku po przejechaniu 2,8 km skręcamy w lewo na wysokości wsi Ściegna w asfaltową drogę wiodącą do Batorówka, którą po 4,2 km docieramy do miejsca postojowego przy niebieskim szlaku. Jeżeli będziemy kierować się prosto na Szczytną, do leśnego parkingu (po prawej stronie "ósemki") dojedziemy po 2 km.
Jadąc od Jeleniej Góry, najkrótsza droga prowadzi przez Czechy. Do południowych sąsiadów wjeżdżamy w Lubawce a następnie kierujemy się na Kudowę-Zdrój i dalej Szczytną, którą mijamy i podążamy szosą nr 8 na Kłodzko.
Odległości od centrum: Kłodzka – 13 km, Jeleniej Góry – 102 km, Wrocławia – 104 km
Koordynaty geograficzne:miejsce postojowe przy "ósemce" - 50º25’33.9’’N, 16º28’43.8’’E (50.42608, 16.47884)
miejsce postojowe koło Batorówka - 50º26’41.5’’N, 16º26’36.5’’E (50.44486, 16.44346)
Kobong - 50º26’08.7’’N, 16º28’04.6’’E (50.43575, 16.46795)
DOJŚCIE
Do piaskowcowego rejonu Toczek idziemy z miejsc postojowych niebieskim szlakiem pieszym: od strony Batorówka - 2,6 km, od strony krajowej "ósemki" - 1,5 km (z leśnego parkingu należy skierować się w stronę Szczytnej, idąc 200 metrów wzdłuż szosy do leśnej drogi). Z niebieskiego szlaku schodzimy w prawo kierując się ścieżką na wschód od miejsca skrzyżowania leśnych dróg przy kamieniołomie, tuż po krótkim stromym podejściu niedaleko Sokolej Turni. Kobong to najbardziej charakterystyczny sektor dawnego kamieniołomu sąsiadujący bezpośrednio ze ścianą Ślimaka.
Prace eksploracyjne były prowadzone przez grupę wspinaczy koordynowaną przez Grzegorza Płoskę w ramach programu nowa WSPINKA.
Zagospodarowanie oraz udostępnienie skał w rejonie Toczka, Brzytwy i Niżkowej jest realizowane na podstawie umowy dostępowej zawartej w ramach programu teren WSPINKA z Nadleśnictwem Zdroje ze Szczytnej.
Zakupienie materiałów instalacyjnych było finansowane ze środków prywatnych oraz z 1% podatku przekazanego Fundacji WSPINKA.
UWAGI
WEJŚCIE NA TEREN W CELU UPRAWIANIA WSPINACZKI OZNACZA AKCEPTACJĘ PONIŻSZEGO REGULAMINU!
1. Rejony wspinaczkowe: Toczek, Skała Brzytwa i Skała Niżkowa znajdują się na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Zdroje. Drogi (trasy) wspinaczkowe powstały w ramach porozumienia zawartego z Fundacją Wspierania Rozwoju Wspinaczki "Wspinka".
2. Osoba uprawiająca wspinaczkę skałkową bierze na siebie pełną i wyłączną odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo
3. Osoba uprawiająca wspinaczkę zobowiązana jest do używania sprawnego i spełniającego wymagane normy sprzętu asekuracyjnego oraz do kulturalnego zachowania się, zgodnego z ogólnie przyjętymi normami społecznymi – nie wolno hałasować, śmiecić i pozostawiać nieczystości.
4. Przebywając w pobliżu ścian skalnych oraz w trakcie wspinaczki, należy brać pod uwagę możliwość spadania kamieni i w związku z tym należy bezwzględnie używać kasków ochronnych.
5. Nie należy używać magnezji. Osoba stosująca magnezję zobowiązana jest bezwzględnie do wyczyszczenia wszelkich śladów po jej użyciu na powierzchni skały.
6. Zabrania się używania raków i czekanów (zakaz drytoolingu).
7. Zabrania się używania podczas wspinaczki skalnych haków szczelinowych oraz innych elementów niszczących skałę w tym mechanicznych środków własnej asekuracji (np. kości, friendów itp.).
8. Zabrania się dokonywania zjazdów na linie z terenu ponad ścianą skalną w celu zamontowania górnej asekuracji.
9. Zabrania się niszczenia dróg wspinaczkowych poprzez ingerowanie w strukturę powierzchni ściany skalnej.
10. Wspinając się z górną asekuracją ("na wędkę") należy używać zakręcanego karabinka, wpiętego do punktu stanowiskowego.
11. Instalowanie nowych punktów asekuracyjnych oraz wytyczanie nowych dróg wspinaczkowych możliwe jest po uzyskaniu pisemnej zgody Nadleśnictwa Zdroje i kustosza rejonu - Fundacji WSPINKA.
12. Organizowanie imprez zbiorowych i komercyjnych możliwe jest po uzyskaniu pisemnej zgody zarządcy terenu - Nadleśnictwa Zdroje.
13. Łamiący zapisy niniejszego regulaminu są obowiązani niezwłocznie opuścić wymienione w pkt. 1 rejony wspinaczkowe po uprzednim wezwaniu przez pracowników Nadleśnictwa lub osoby upoważnione.
UPRAWIANIE WSPINACZKI JEST SPORTEM EKSTREMALNYM I MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA I ŻYCIA. KAŻDY, KTO PODEJMUJE WSPINACZKĘ, ROBI TO WYŁĄCZNIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!
Do pobrania
Kobong - skałoplan z mapami dojścia i dojazdu- Tagi
- piaskowiec
- kamieniołom
- Nadleśnictwo
- Zdroje
- Grzegorz Płoska
- nowa WSPINKA
- teren WSPINKA
- Michał Polaszczyk
- Michał Górski
- 1.5%