Ambona
DOJAZD
Od Krakowa jedziemy szosą nr 94 na Olkusz. W miejscowości Jerzmanowice skręcamy w lewo na Szklary i Krzeszowice. Po przejechaniu ok. 3,3 km skręcamy w lewo na Łazy. Wąska asfaltowa droga doprowadza nas po 1,5 km do szosy biegnącej przez centrum Łazów. Skręcamy w prawo, by po ok. 2 km (z czego ostatnie 1,3 km ubitą "gruntówką") dojechać na skraj lasu. Parkować należy tak, aby nie blokować dróg leśnych oraz dróg obok lasu i nie utrudniać ruchu pojazdów robotników leśnych (las jest państwowy i odbywają się tam regularnie wycinki i transport drewna). Drogą, którą przyjechaliśmy, odbywa się również ruch pojazdów i maszyn rolniczych w stronę gospodarstw znajdujących się na Brodle, co trzeba mieć na uwadze parkując samochód.
Jadąc od Olkusza postępujemy podobnie po dojechaniu do Jerzmanowic w kierunku na Kraków.
Odległości: od centrum Krakowa – 30 km, od Olkusza – 22 km, od Katowic – 62 km.
Koordynaty geograficzne: 50º10’35.85’’N, 19º43’43.01’’E (50.17618, 19.72865)
Do skał Sarnia i Ambona, położonych na północnym stoku Wąwozu Przecówki, możemy dojść od strony miejscowości Szklary. Od leśnego miejsca parkingowego idziemy dalej tą samą utwardzoną drogą, by po około 100 metrach skręcić w prawo w gruntową drogę, biegnącą do dna Wąwozu Przecówki. Kilkadziesiąt metrów w dół wąwozu znajdują się skały.
Do Grupy Sarniej można także dojść od strony Doliny Będkowskiej, mijając po drodze Brandysową.
OPIS
Rejon Grupy Sarniej został przygotowany przez Dominika Jańca i wymagał znacznych nakładów prac ziemnych i ogrodniczych. W pracach brali także udział Mateusz Paradowski oraz w późniejszym czasie Artur Kowalczyk.
Ściana Ambony dochodzi do 18 metrów wysokości i ma wystawę południowo-zachodnią. Schowana wśród drzew, doskonale nadaje się dla najmłodszych wspinaczy zarówno na upalne jak i zimne dni.
Na Ambonie znajdziemy 3 łatwe linie wyposażone w kompletną asekurację i oferujące wspinaczkę o trudnościach od III do V-.
W ramach realizowanego w 2011r. przez Fundację WSPINKA zadania publicznego, na 3 drogach wspinaczkowych zostały zainstalowane nowe punkty asekuracyjne. Zakup niezbędnych materiałów został sfinansowany ze środków publicznych Województwa Małopolskiego oraz funduszy własnych Fundacji WSPINKA pochodzących z 1 %.
UWAGI
Przy poruszaniu się samochodami w okolicach Brodła, należy wykazać maksimum ostrożności i rozsądku. Wspinanie jak i inne rodzaje aktywności są tam tolerowane, jednak rejon ten, z uwagi na bliskość kościoła i zabudowań, był w ostatnich latach miejscem różnych konfliktów pomiędzy mieszkańcami a osobami wspinającymi się, które zakłócały spokój. Z tego względu odradzamy korzystanie z drogi biegnącej koło kościoła w Szklarach i prowadzącej nad Brodło.