Urząd Marszałkowski

Wielbłąd-

Wielbłąd

Wielbłąd to po Widokowej najwyższa wychodnia skalna na szczytnickim wzgórzu. Wystawa zacienionych przez otaczający las ścian jest zróżnicowana.

Widokowa-

Widokowa

Widokowa to potężna piaskowcowa turnia górująca nad Szczytną, na której szczycie znajduje się punkt widokowy. Na niemal 40 metrowych ścianach można znaleźć 20 linii o trudnościach w przedziale od V do VI.3+, posiadających kompletną asekurację. Część dróg posiada dwa wyciągi.

Zbójeckie Skały-

Zbójeckie Skały

Zbójeckie Skały to rozległa grupa skalna (686 m n.p.m.) zbudowana z hornfelsów i położona na północno-wschodnim krańcu Wysokiego Grzbietu Izerskiego, w pobliżu stacji kolejowej "Szklarska Poręba Dolna". Maksymalna wysokość skały to ok. 12 m.

Tsunami-

Tsunami

Mierząca około 16 metrów piaskowcowa turnia Tsunami przylega do północnej ściany Widokowej. Skały znajdują się na zboczu Szczytnika, niedaleko obok parkingu.

Zamkowa Strażnica-

Zamkowa Strażnica

Zamkowa Strażnica wznosi się nieopodal czarnego szlaku. Jej wapienna ściana o południowo-zachodniej wystawie osiąga wysokość 18 metrów i oferuje 7 dróg wspinaczkowych o trudnościach od IV+ do VI.2+.

Aplitowa-

Aplitowa

Aplitowa, podobnie jak inne skały w tym rejonie, jest zacieniona przez otaczający las. Znajdziemy na niej 8 linii z kompletem punktów asekuracyjnych. Jedna droga to projekt. Wysokość skały sięga 15 metrów.

Kanclerz-

Kanclerz

Kanclerz to granitowa wychodnia skalna o wysokości dochodzącej do 18 metrów, ciągnąca się prostopadle do asfaltowej drogi poniżej.  Ściany są zacienione i oferują 5 dróg, z których większość to projekty. Prace instalacyjne przeprowadzili w 2012 roku Marcin Sasak i Michał Ciepliński

Głazisko-

Głazisko

Głazisko osiąga wysokość 15 metrów a jej ściany o wystawie północnej i zachodniej oferują cztery drogi o trudnościach w przedziale od V do VI.2+/3. Dwie spośród nich posiadają stałe punkty asekuracyjne.

Piekielnik-

Piekielnik

Piekielnik to okazały mur skalny, o wystawie przeważnie północnej, osiągający wysokość 18 metrów. Znajduje się na nim 19 dróg, w większości posiadających stałe punkty asekuracyjne. Trudności w przedziale od IV do VI.4+.

Tropikalna Skała nad Jeziorem Czchowskim

Tropikalna Skała nad Jeziorem Czchowskim

Jeszcze pół roku temu nikt nie przypuszczał, że niedaleko Rożnowa powstanie całkiem nowy rejon wspinaczkowy, oferujący 20 linii wspinaczkowych, często sięgających 20 metrów wysokości.

Film z zawodów Sól Cup 2014

Przedstawiamy film z zawodów Sól Cup, które odbyły się wiosną tego roku na sztucznej ściance Hali Sportowej Solne Miasto w Wieliczce.

Nowy skałoplan Szkatułki

W dziale SKAŁOPLANY udostępniliśmy nowy skałoplan. Tym razem zachęcamy do odwiedzenia Szkatułki w ostryszniańskim wąwozie.

Galeria zdjęć z zawodów SÓL CUP 2014

Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem jak przebiegały ogólnopolskie zawody dla dzieci i młodzieży SÓL CUP 2014, zapraszamy na stronę flickr.com.

Relacja z zawodów SÓL CUP

Przedstawiamy krótkie sprawozdanie z zawodów wspinaczkowych dla dzieci i młodzieży, które odbyły się na hali sportowej w Solnym Mieście w Wieliczce. Informacje zebrał i opracował Maciek Krzywda, który był także pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.

Zawody dla dzieci i młodzieży SÓL CUP

Zapraszamy do Wieliczki na ogólnopolskie zawody wspinaczkowe dla najmłodszych i młodszych.

Cieplutkie nowości w Wąwozie Ostryszni

Na Cieplarni pojawiły się nowe propozycje, powiększając ofertę łatwych linii w Ostryszni.

Skała została oczyszczona i ubezpieczona przez Przemka Rostka - kustosza Wąwozu Ostryszni.

Sanatorium w Ostryszni

Zapraszamy do odwiedzenia Sanatorium w Wąwozie Ostryszni. Oprócz dotychczasowych łatwych linii wspinaczkowych, w ostatnim czasie pojawiły się tam dwie nowości i jeden wariant, autorstwa Przemka Rostka - kustosza rejonu.

Trzy Baszty-

Trzy Baszty

Trzy Baszty to grupa połączonych ze sobą granitowych turni, osiągających 20 metrów wysokości. Leżą one obok niebieskiego szlaku i są mocno zacienione przez otaczający las. Na ścianach o zróżnicowanej wystawie można znaleźć obecnie łącznie 26 linii o trudnościach od II do VI.2+.

Trojan - wzgórze Trojak-

Trojan

Trojan to wybitna, sięgająca 30 metrów, granitowa turnia, która  której oferuje wspinaczkę po 21 w większości łatwych drogach wspinaczkowych.  Część linii to warianty posiadające wspólny start.

Szyb-

Szyb

Szyb to niewysoka granitowa turnia, osiągająca 12 metrów, na której znajdują się 5 łatwych linii wspinaczkowych, do przejścia których niezbędna jest własna protekcja. Położona jest tuż przy niebieskim szlaku i sąsiaduje bezpośrednio z zachodnim skrajem Skalnego Muru.

Skalny Mur - północna ściana-

Skalny Mur - północna ściana

Skalny Mur to rozległy granitowy masyw, 100 metrów i składający się z dwóch, naprzeciwległych ścian skalnych, które rozciągają się na długości 100 metrów. Obie posiadają kilka wyraźnych kulminacji.

Skalny Mur - południowa ściana-

Skalny Mur - południowa ściana

Skalny Mur to rozległy granitowy masyw, 100 metrów i składający się z dwóch, naprzeciwległych ścian skalnych, które rozciągają się na długości 100 metrów. Obie posiadają kilka wyraźnych kulminacji.

Skalana Brama-

Skalna Brama

Skalna Brama jest po Trojanie najbardziej znaną granitową turnią na wzgórzu Trojak. Oferuje wspinaczkę po drogach o zróżnicowanych trudnościach oscylujących w przedziale od III do VI.4.

10 łatwych pasaży na Organach skomponował Przemek Rostek

Wąwóz Ostryszni systematycznie wzbogaca się o wiele łatwych dróg wspinaczkowych. Także na Organach pojawiło się 10 nowości, wszystkie o ekstremalnie łatwych trudnościach - od III do VI.

Murek z Wampirami-

Murek z Wampirami

Murek z Wampirami, o wysokości dochodzącej do 16 metrów, przylega do Wielkiej Ostryszniańskiej i oferuje obecnie 20 łatwych linii wspinaczkowych, w  większości  wyposażonych  w kompletną  stałą  asekurację.

Wąwóz Podskalański

Wielkie i niewielkie skały w Wąwozie Podskalańskim

Kilka kilometrów od rogatek Krakowa znajduje się malowniczy Wąwóz Podskalański, w którym można się wspinać lub pospacerować.

Wymiana asekuracji na Skale z Bluszczem

Wymiana asekuracji na Skale z Bluszczem

Działający aktywnie w Dolinie Będkowskiej Artur Kowalczyk, rozpoczął w ubiegłym roku renowację Skały z Bluszczem.

Podsumowanie prac na Łabajowej w 2012 roku

W 2012 roku kontynuowałem prace instalatorskie na Łabajowej w Dolinie Będkowskiej.

IV Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

W sobotę 11 maja odbędzie się IV Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego - Ostańce Jerzmanowickie 2013.

Bobrowe Skały

Prezentujemy kolejny rejon wspinaczkowy, przygotowany przez brygadę "KARKONOSZ", skupiającą lokalnych eksploratorów.

Skała Średnik w Dolinie Będkowskiej

Skała Średnik w Dolinie Będkowskiej

Skała Średnik podobnie jak sąsiednie wapienne wychodnie w Grupie Wielkiej Turni znajdują się na działce, która została użyczona Fundacji WSPINKA w 2011 roku przez Starostę Krakowskiego. Dzięki temu systematycznie powstają nowe drogi oraz zmienia się teren wokół skał.

Kolejny skałoplan ze Szklarskiej Poręby

Dziobata to następna skała położona w dolinie Kamiennej, której skałoplan udostęniamy.

Dziobata-

Dziobata

Dziobata osiąga wysokość prawie 20 metrów a jej ściana o wystawie północno-zachodniej oferuje 6 linii posiadających stałe punkty asekuracyjne, o trudnościach w przedziale od VI.1 do VI.3. Oprócz tego są jeszcze dwa projekty.

Cieplutki "Piec" na zimowe chłody

Aktualny skałoplan skały Piec w Rudawach Janowickich można znaleźć w dziale SKAŁOPLANY.

 

"Krucze Skały" w Szklarskiej Porębie - darmowy skałoplan

Kolejny skałoplan przedstawiający Karkonoski rejon wspinaczkowy znajdziecie w dziale SKAŁOPLANY.

 

 

Krucze Skały-

Krucze Skały

Krucze Skały to dwie okazałe turnie opadające do doliny potoku Kamienna pokaźnymi ścianami. Wspinaczkowo wykorzystywana jest obecnie tylko większa, ponad 30-metrowa skała (prawa, patrząc od strony Kamiennej).

Kanclerz z Doliny Bobru

Prezentujemy skałoplan skały Kanclerz położonej niedaleko Jeleniej Góry, nad Jeziorem Modrym w Dolinie Bobru.

Nawet jeśli nie wierzycie to naprawdę Wieżyca

Nawet jeśli nie wierzycie to naprawdę Wieżyca

Wieżyca zwana także Skałą z medalionem to kolejny rejon wspinaczkowy kompleksowo przygotowany do wspinaczki w ramach programów bezpieczna WSPINKA i

Grupa Łabajowej przyciąga liczne grono wspinaczy

Łabajowa

W ostatnich latach Łabajowa systematycznie zyskuje na popularności dzięki wielu łatwym drogom "odkopanym" przez Mateusza Paradowskiego, który prowadzi eksplorację w ramach programów nowa WSPINKA i

Zbójeckie Skały w Szklarskiej Porębie

Zbójeckie Skały w Szklarskiej Porębie

Nowy sudecki rejon został przygotowany do wspinaczki klasycznej przez Marcina Sasaka w ramach programu nowa WSPINKA.

Zadanie publiczne "Małopolska Gościnna" zakończone!

Zakończyliśmy realizację zadania publicznego z dziedziny turystyki w Województwie Małopolskim.

Zakończyliśmy realizację zadania publicznego na Dolnym Śląsku.

Zadanie publiczne refinansowane przez UMWD zostało przez nas ukończone.

Fundacja WSPINKA uzyskała pomoc z Funduszy UE.

Samorząd Województwa Małopolskiego przyznał Fundacji WSPINKA pomoc ze środków Unii Europejskiej w kwocie 24.924,20 zł .

Organy - fragment północnej części

Organy

Rozległy masyw składający się z kilku turni łączących się w kilkudzuesięciometrowej długości mur skalny. Wystawa głównie północno-zachodnia i znaczne zacienienie sprzyjają wspinaczce w upalne dni.