Turnia Marcinkiewicza
Turnia Marcinkiewicza to niewysoka wapienna skałka, położona wysoko na stoku doliny, na przeciwko charakterystycznego Żabiego Konia. Jej ściany są trochę osłonięte otaczającymi drzewami i mają wystawę południową oraz wschodnią.
DOJAZD
Od Krakowa kierujemy się na Zabierzów szosą nr 79. Tuż za estakadą koło Leroy Merlin, która kieruje na autostradę, skręcamy w prawo w ulicę Kasztanową. We wsi Brzezinka, po przejechaniu 6,5 km od skrętu na skrzyżowaniu, kierujemy się w prawo, by po następnych 1,5 km dojechać do Kobylan. Samochód możemy zostawić na parkingu koło remizy lub jedziemy w kierunku na Będkowice (przy remizie w prawo i do góry) 1,4 km i docieramy do oznakowanego parkingu (Skalny Raj) po prawej stronie szosy.
Od Olkusza jedziemy na Kraków szosą nr 94. W miejscowości Czajowice skręcamy w prawo na Będkowice, do których centrum dojeżdżamy po około 5 km. Podążamy dalej główną drogą i po 1,4 km docieramy do parkingu nad Doliną Kobylańską, a jadąc dalej dojeżdżamy do centrum Kobylan.
Odległości: od Krakowa – 20 km, od Olkusza – 26 km, od Chrzanowa - 34 km.
Koordynaty geograficzne:
parking nad Doliną Kobylańską (Skalny Raj) - 50º09’23’’N, 19º44’57’’E (50.1565814, 19.7492335)
Turnia Marcinkiewicza - 50º09’21’’N, 19º45’17’’E (50.1560967, 19.7547760)
DOJŚCIE
Z parkingu schodzimy do Doliny Kobylańskiej leśną drogą obok wiaty turystycznej. Mijamy położoną nieco po prawej i wyżej Kulę a następnie skręcamy w lewo w drogę biegnącą dnem doliny, którą wiedzie żółty szlak turystyczny. Przy Żabim Koniu (charakterystyczna skała z krzyżem na szczycie) skręcamy w lewo i po przejściu przez strumień, podchodzimy ścieżką kilkadziesiąt metrów do góry, kierując się w lewo. Mijamy Małą Płytę i po kilkunastu metrach dochodzimy do celu.
OPIS
Na Turni Marcinkiewicza znajdziemy się 8 dróg o trudnościach od IV+ do VI.2. Do przejścia jednej z nich niezbędna jest własna protekcja. Część punktów asekuracyjnych jest stara i nie spełnia wymaganych norm, w związku z tym należy zachować ostrożność.
UWAGI
W środkowej części ściany znajduje się mała dziupla skalna (z dziką różą), w środku której od kilku lat mają gniazdo dzikie pszczoły. Jako bardzo pożyteczne owady i dodatkowo któych populacja mocno maleje w ostatnich latach, należy pozostawić je w spokoju.
W trakcie wspinania w pobliżu gniazda trzeba uważać i unikać gorących dni, kiedy to owady są rozdrażnione.