Tropikalna Skała nad Jeziorem Czchowskim
Jeszcze pół roku temu nikt nie przypuszczał, że niedaleko Rożnowa powstanie całkiem nowy rejon wspinaczkowy, oferujący 20 linii wspinaczkowych, często sięgających 20 metrów wysokości. Piaskowcowa skała znajduje się w miejscowości Tropie nad Jeziorem Czchowskim i została nazwana przez jej eksploratorów Tropikalną Skałą.
Pomimo, iż skała znana była od dawna, nie doczekała się jakiegokolwiek zagospodarowania. Z pomysłem jej oczyszczenia i wytyczenia na niej dróg wspinaczkowych wystąpili Tytus Smoliński (stały bywalec w tych okolicach) oraz Michał Piątek, który ukończył szkolenie WSPINKI dla instalatorów asekuracji. Także dzięki ich pomocy szybko udało podpisać umowę dostępową z właścicielką działki, na której położona jest Tropikalna Skała.
Do pomocy przy pracach zgłosiła się spora grupa osób i roboty kamieniarskie ruszyły sprawnie. Prace instalatorskie nadzorował a także czynnie brał w nich udział Mateusz Paradowski (instruktor Fundacji WSPINKA). Łącznie w działaniach na Tropikalnej Skale brało udział 10 wolontariuszy. Główne prace prowadzili m. in. wspomniani już Tytus, Michał i Mateusz a także Aga Sienieńska, Piotrek Filias, Jarek "Jarzyn" Dudzik oraz Ernest Romański.
W związku z prowadzonymi działaniami została zawiązana nieformalna grupa społeczników z Nowego Sącza, która pozyskała środki finansowe w ramach programu „Fundusz Inicjatyw Społecznych – Małopolska Lokalnie”. Tropikalną Grupę utworzyli Agnieszka Sienieńska, Mirosław Mendyk i Krzysztof Jurkowski, która przy wsparciu Fundacji WSPINKA uzyskała 5 tyś. zł dofinansowania dla projektu pn. "Upowszechnienie turystyki wspinaczkowej poprzez stworzenie nowych szlaków wspinaczkowych na Tropikalnej Skale".
Dzięki temu w Tropiu powstało 17 dróg wspinaczkowych oraz niebawem wykonany zostanie przewodnik wspinaczkowy.
Pomimo braku informacji w mediach o nowym rejonie wieści rozniosły się pocztą pantoflową i drogi na Tropikalnej Skale doczekały się już sporej ilości przejść i pozytywnych recenzji. Galerię zdjęć z tropikalnej wspinaczki można znaleźć na stronie Facebookowej M5.
Działania dostępowe były prowadzone nieodpłatnie przez Mateusza Paradowskiego w ramach programu teren WSPINKA.
Jeżeli chcesz pomóc w uzyskaniu dostępu do nowych rejonów wspinaczkowych, możesz to zrobić udzielając WSPINCE wsparcia finansowego, rzeczowego lub osobowego. Więcej na ten temat znajdziesz na naszych stronach w dziale POMÓŻ.
W ubiegłą niedzielę Mateusz Paradowski i Michał Piątek osadzili punkty asekuracyjne na następnych 3 liniach w ramach realizacji zadania publicznego Województwa Małopolskiego. Powstały drogi: Kamel Tropi, Cierpliwa Małżonka i Tropikana. Niebawem zamontowane zostaną także tablice informacyjne, których treść została uzgodniona z właścicielką terenu. Planujemy też wykonanie platform pod skałami i schodków podejściowych podobnych do znajdujących się u podnóża Skały Zachwytu w Sułoszowej.
UWAGI
REGULAMIN UPRAWIANIA WSPINACZKI NA PRYWATNYM TERENIE
- Osoba uprawiająca wspinaczkę skałkową bierze na siebie pełną i wyłączną odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo w szczególności za swoje zdrowie i życie.
- Osoba uprawiająca wspinaczkę zobowiązuje się do używania sprawnego i spełniającego wymagane normy sprzętu asekuracyjnego.
- Osoba uprawiająca wspinaczkę zobowiązuje się do kulturalnego zachowania się, zgodnego z ogólnie przyjętymi normami społecznymi.
- Przebywając w pobliżu ścian skalnych należy założyć na głowę kask ochronny, z uwagi na możliwość spadających kamieni.
Galeria
Jeżeli chcesz wesprzeć rozwój wspinaczki w Polsce poprzez:
- udostępnianie kolejnych rejonów,
- powstawanie nowych dróg,
- publikację darmowych przewodników