Dzięki Arturowi Pierzchniakowi Dziewica bezpieczna
W dniu dzisiejszym Artur Pierzchniak usunął blok skalny, zagrażający bezpieczeństwu wspinających się na Dziewicy koło Olsztyna. O niebezpieczeństwie na drodze Wilhelm Tell zostaliśmy powiadomieni zaledwie kilka dni temu za pośrednictwem formularza zgłaszania zagrożeń na drogach wspinaczkowych. Artur, który w roku 2009 rozpoczął współpracę ze WSPINKĄ i intensywnie w tym czasie eksplorował skały Grupy Dziewicy, podjął się udanej próby ekstrakcji kruchej "płetwy podchwytowej". O tym jak przebiegła akcja opowie "Guma" osobiście, w niepowtarzanym dla siebie stylu:
Usunąłem po zgłoszeniu niebezpiecznego kamienia dziś na Dziewicy z drogi Wilhelm Tell głaz był spory podchwyt - odciąg miał z 200 kg. Chwile z nim walczyłem breszką łatwo wyjść nie chciał - w myśli zastanawiałem czy nie poczekać na jutro z chłopakami go wygibać. Spoko jakoś poszedł po zaparciach brechą poluzował i za chwile wyleciał odbijając od kamienia dalej koziołkując już bezpiecznie nad ringami ich nie miażdżąc bo też obawiałem by kamol nie uszkodził czegoś. Poszło dobrze usuniecie kruchego niebezpiecznego chwytu na tej drodze nie wpływa i nic nie zmienia jej trudności. Nadal w tym miejscu działają dobre duże chwyty w oczyszczonej z ziemi i robaków skalnych ścianie.
Arturowi należą się słowa wielkiego uznania i podziękowania. Warto przypomnieć, że od wielu lat boryka się z poważną niepełnosprawnością jednej ręki, której nabawił się ratując partnera po jego odpadnięciu od ściany w Tatrach. Pomimo tego "Guma" aktywnie eksploruje skały w Polsce. Można także na niego liczyć w akcjach takich jak dzisiejsza.
Przy okazji zachęcamy do zgłaszania różnych zagrożeń za drogach wspinaczkowych za pośrednictwem specjalnej funkcjonalności w serwisie wspinka.org. Administrowanie bazą danych zagrożeń wspinaczkowych jest realizowane społecznie przez Mateusza Paradowskiego w ramach programu bezpieczna WSPINKA. Zgłoszenia są na bieżąco przekazywane osobom współpracującym z Fundacją WSPINKA lub kierowane do Komisji Wspinaczki Skalnej Polskiego Związku Alpinizmu w przypadku stwierdzenia, iż ten podmiot odpowiada za stan bezpieczeństwa lub asekuracji na konkretnej drodze wspinaczkowej.