Skałoplan Cieplarni w Wąwozie Ostryszni
Nieco później niż zamierzaliśmy prezentujemy skałoplan kolejnej skały z Wąwozu Ostryszni. Dzięki współpracy z Dominikiem Jańcem topo Cieplarni jest dostępne w dziale TOPO.
Przy okazji prezentujemy garść informacji dotyczących możliwości uprawiania wspinaczki na obszarze Wąwozu Ostryszni. Inicjatywa ta wynika z jednej strony z licznych nieprecyzyjnych i często sprzecznych informacji dostępnych w Internecie na ten temat a z drugiej strony jest związana z realizacją naszego programu autorskiego teren WSPINKA. Wszystkie poniższe informacje w ramach nieodpłatnych działań uzyskał Mateusz Paradowski.
- Na terenie Wąwozu Ostryszni można się wspinać od zawsze bez ograniczeń. Oczywiście nie zapominajmy, że nie tylko uprawiający wspinaczkę korzystają z uroków tego miejsca - niepotrzebnie nie hałasujmy i starajmy się pokazać, że dbamy o miejsca w których realizujemy swoją pasję. Wąwóz Ostryszni leży na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego - zasady uprawiania różnych form turystyki kwalifikowanej można znaleźć na stronie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w dziale TURYSTYKA. Materiały te zostały opracowane przez Pana Piotra Sułka, który udzielił mi także informacji na temat historii "Projektu utworzenia Rezerwatu Przyrody OSTRYSZ".
- Dokument ten został opracowanego przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. dr Jerzego Fabijakowskiego w roku 1985. Projekt długo znajdował się na liście oczekującej i ostatecznie około roku 2002 lub 2004 nie został przyjęty do realizacji przez Wojewódzką Radę Ochrony Przyrody w Krakowie. Informacje te potwierdził także Kierownik Oddziału ZPKWM w Krakowie - Pan Marek Kołodziej. Kserokopię oryginału "Projektu utworzenia Rezerwatu Przyrody OSTRYSZ" uzyskałem dzięki uprzejmości pracowników RDOŚ w Krakowie. Tam też dowiedziałem się w rozmowie z Panem Robertem Sawą, iż obecnie nie ma żadnych planów związanych z ochroną terenów Wąwozu Ostryszni.
- W Internecie można także odnaleźć wiadomości o istniejącym Rezerwacie Jodły Ostrysz. O wyjaśnienie tej informacji zwróciłem się do Pani Anny Gajdy-Gawrońskiej zajmującej się planowaniem przestrzennym w Referacie Inwestycji i Rozwoju Gminy Trzyciąż. Obecnie oczekuję na szczegółową odpowiedź w tej sprawie, gdyż w planach zagospodarowania przestrzennego Gminy Trzyciąż na obszarze Wąwozu nie figuruje żaden obszar chroniony.
Zapraszam zatem do odwiedzania Ostryszni nie tylko przez wspinaczy ale także turystów i rowerzystów - mam nadzieję, że dzięki Fundacji WSPINKA będzie możliwy dalszy rozwój atrakcji turystycznych w tym rejonie.
Mateusz Paradowski