Grupa Dziewicy koło Olsztyna
Dzięki pracom prowadzonym w 2010 i na początku 2011 roku w ramach programów nowa WSPINKA i bezpieczna WSPINKA przez niestrudzonego Artura Pierzchniaka wspieranego przez Mariusza Szymanka i Michała Salomona, rejon Dziewicy znacznie zyskał na atrakcyjności. Łącznie na wszystkich skałach powstało 9 nowych dróg a kilka innych zyskało bardziej komfortową asekurację. Zakup ringów został sfinansowany z funduszy Fundacji WSPINKA pochodzących z 1 %.
Obecnie grupa Dziewicy oferuje 41 drogi z kompletem punktów asekuracyjnych oraz 43 drogi do prowadzenia na własnej protekcji, wszystkie w przedziale trudności od III do VI.4+.
Przydatne informacje oraz opisy poszczególnych skał wraz z krótką historią ich eksploracji sporządził Artur Pierzchniak. Skałoplany wykonane przez Dominika Jańca można znaleźć w dziale TOPO.
DOJAZD
Od Częstochowy jedziemy szosą nr 46 w kierunku na Kielce. Jako punkt orientacyjny możemy obrać, górujący nad okolicą zamek w Olsztynie. Samochód pozostawiamy na którymś z licznych parkingów w centrum Olsztyna. Pomimo, iż istnieje możliwość dojechania gruntową drogą pod skały grupy Dziewicy, nie należy tego robić z uwagi na dewastację przyrody.
Od Katowic kierujemy się krajową "jedynką" na Częstochowę, na przedmieściach której skręcamy na Kielce i dalej jedziemy jak wyżej.
Od Krakowa można dojechać różnymi trasami. Najkrótsza wiedzie przez Olkusz, przedmieścia Zawiercia, Złoty Potok i Janów. W tej ostatniej miejscowości skręcamy w lewo i kierując się na Częstochowę szosą nr 46 dojeżdżamy do Olsztyna.
Odległości od centrum miast:
- Częstochowy – 18 km
- Katowic – 77 km
- Krakowa – 108 km
Koordynaty geograficzne (okolice Szafy):
50º44’48.25’’N, 19º16’54.56’’E (50.74674, 19.28182)
OPIS
Pod skały Grupy Dziewicy można łatwo dojść z centrum Olsztyna, ulicą Karlińskiego odchodzącą bezpośrednio od rynku. Po minięciu Słonecznych Skał, kierujemy się tą samą ulicą, która za ostatnimi zabudowaniami przechodzi w drogę gruntową, którą dochodzimy do celu. Przejście całej drogi o długości około 1200 metrów zajmie kilkanaście minut.
SKAŁY
Galeria
Jeżeli chcesz wesprzeć rozwój wspinaczki w Polsce poprzez:
- udostępnianie kolejnych rejonów,
- powstawanie nowych dróg,
- publikację darmowych przewodników
przekaż WSPINCE swój 1,5 % podatku.
LUB